“13 yaşında qızı ərə verib…”
Icma.az, Axsham.az portalına istinadən məlumat verir.
“Ən böyük problemlərdən biri bölgələrimizdə, yetkinlik yaşına çatmamış qız uşaqlarının ailə qurmağa məcbur edilməsidir. Bu günlərdə Ağcabədidə baş verən hadisə hər kəsi dərindən təsirləndirib”.
Axşam.az xəbər verir ki, bu sözlıri aparıcı Tarix Əliyev verilişində deyib. Erkən yaşda nikahları pisləyən Tolik valideynlərə səslənib:
“13 yaşında ailə həyatı quran və 14 yaşında ana olan bir qız hələ öz uşaqlığını tam olaraq yaşaya bilməyib. Valideynlər belə məsələlərdə diqqətli olmalıdırlar. Kənd yerlərində belə halları qonşular və yaxın ətrafdan kimlərsə məlumatlandırmalıdır. Bu cür halların qarşısını almaq üçün cəmiyyət olaraq birgə hərəkət etməliyik, çünki bu qız uşaqları böyük zərər görürlər. Ağcəbədidə 13 yaşlı qızın ana olması hər birimizin əsəbini oynatdı. Qızlarınızı başınızdan tez etməyin. 13 yaşında qızın başında bantiklə məktəbə gedən, gəlinciklə oynayan vaxtıdır”.