2002 ci ildən sonra pensiyaya çıxanlara ŞAD XƏBƏR
Icma.az, News24 portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
2025-ci ildən etibarən Rusiyanın pensiya sistemində bir çox vətəndaşlara, xüsusən də 2002-ci ildən sonra pensiyaya çıxanlara təsir edəcək bir sıra mühüm dəyişikliklər baş verəcək.
News24.az "ko44.ru"ya istinadən xəbər verir ki, bu yeniliklər ödənişlərin məbləğinə və onların alınması şərtlərinə təsir göstərə bilər, buna görə də tam olaraq nəyin dəyişəcəyini və bunun pensiyaçılara necə təsir edəcəyini başa düşməyə dəyər.
Ödənişləri müəyyən edilmiş həddə çatmayan pensiyaçılara sosial əlavələr veriləcək. Bütün ayırmalardan sonra pensiyaçının tərk etməli olduğu minimum məbləğ 19.329 rubl təşkil edir. Yaşayış minimumunun yüksək olduğu bölgələrdə pensiya ödənişləri də artacaq.
Bu, kiçik pensiya alanlar üçün xüsusilə vacibdir, çünki bu cür tədbirlər onların maddi vəziyyətinin yaxşılaşmasına kömək edəcəkdir.
Digər mühüm dəyişiklik sığorta haqlarının hesablanmasının korreksiyası olacaq. 2025-ci ildən etibarən töhfələrin hesablanması üçün maksimum baza 2.759.000 rubl təşkil edəcəkdir.