ABŞ ın təklifləri problemləri həll etmir Rusiyadan etiraz
GlobalInfo saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Rusiya ABŞ-ın Ukrayna ilə bağlı təkliflərini “indiki formada” qəbul edə bilməyəcəyini deyir.
Mənbənin sözlərinə görə, buna səbəb ABŞ-ın müharibəyə son qoymaq təkliflərinin Moskvanın münaqişəyə səbəb kimi qiymətləndirdiyi problemləri həll etmədiyi göstərilir.
Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Ryabkov bildirib ki, bu, ABŞ-Rusiya danışıqlarını dalana dirəyir.
Ryabkovun açıqlamaları Moskva və Vaşinqtonun hələ də əsas fikir ayrılıqlarını aradan qaldıra bilmədiyini göstərir. Rusiya prezidenti Vladimir Putin təxminən iki həftə əvvəl ABŞ-ın təkliflərinin yenidən işlənməli olduğunu bildirmişdi.
Bu açıqlamalar ABŞ Prezidenti Donald Trampın Moskvanın daha geniş razılaşma ilə bağlı ləngitmə cəhdlərindən narazılığını ifadə etdiyi bir vaxtda verilib. Son günlər Tramp Putindən narazı olduğunu açıq şəkildə bildirib və əgər Moskva razılaşmaya mane olarsa, Rusiya neftini alan ölkələrə sanksiyalar tətbiq edəcəyini deyib.
Bununla belə, Ryabkov vurğulayıb ki, Moskva hələlik razılaşma üzrə irəliləyə bilmir.
“Amerikalıların irəli sürdüyü modelləri və həll variantlarını ciddi qəbul edirik, lakin onların indiki formasını qəbul edə bilmərik”, – deyə Ryabkov Rusiya mediasına açıqlamasında bildirib.
“Bizim üçün əsas olan tələbin – münaqişənin əsas səbəblərinin həlli – bu təkliflərdə yer almaması ən böyük problemdir. Bu, tamamilə nəzərə alınmayıb və bu vəziyyət aradan qaldırılmalıdır”, – Ryabkov əlavə edib.
Putin bildirib ki, o, Ukraynanın NATO-ya üzv olmaq ambisiyalarından əl çəkməsini, Rusiyanın özünün iddia etdiyi dörd Ukrayna bölgəsinə nəzarət etməsini və Ukrayna ordusunun sayının məhdudlaşdırılmasını istəyir. Kiyev isə bu tələbləri təslim olmağa bərabər hesab edir.
Trampın Putindən Ukrayna ilə bağlı razılaşma tələb etməsinə dair son açıqlamaları ilə bağlı sualı cavablandıran Kremlin sözçüsü Dmitri Peskov isə bildirib ki, “Moskva ABŞ tərəfi ilə təmaslarını davam etdirir”.
“Məsələ çox mürəkkəbdir. Ukraynanın nizama salınması ilə bağlı müzakirə etdiyimiz məsələlərin mahiyyəti kifayət qədər çətindir və əlavə səylər tələb edir”, – deyə Peskov vurğulayıb.
Qeyd olunub ki, ötən həftənin sonuna qədər Tramp Rusiyaya qarşı daha yumşaq mövqe sərgiləyirdi və bu, Qərb müttəfiqləri arasında narahatlıq doğururdu. O, Ukraynadakı münaqişəyə son qoymaq üçün vasitəçilik etməyə çalışırdı, lakin son günlər, xüsusilə Finlandiya Prezidenti kimi Avropa liderlərinin Rusiyaya təzyiq göstərilməsi ilə bağlı çağırışları fonunda Tramp Moskva ilə bağlı daha sərt mövqeyə keçib.