ABŞ Putinin “təklifini” rədd edib “Ukraynada idarəçiliyi Konstitusiya və xalq müəyyən edir”
Xəbər verildiyi kimi, Vladimir Putin Ukraynada seçkilərin keçirilməsi üçün BMT-nin himayəsi altında “müvəqqəti idarəetmə”nin tətbiqini təklif edib.
“AzPolitika” xəbər verir ki, “Reuters”-in məlumatına görə, ABŞ administrasiyası belə bir “təklifi” qəbuledilməz sayır. ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının adı çəkilməyən rəsmisi “Reuters” agentliyinə deyib ki, Ukraynanın idarə edilməsi onun Konstitusiyası və ölkə xalqı tərəfindən müəyyən edilir. Ağ Ev rəsmisi agentliyin sualına məhz bu cür cavab verməklə Kremlin “təklifinin” rədd edildiyini göstərmiş olub.
Putin sözügedən “təşəbbüslə” çıxış edərkən bir daha Volodimir Zelenskinin prezidentliyini 2024-cü ildə prezident seçkilərinin keçirilmədiyini əsas gətirərək “qanunsuz” adlandırıb: “Əgər o özü qeyri-legitimdirsə, deməli, bütün digərləri də qeyri-legitimdir”.
Daha əvvəl Putin Ali Radanı və onun spikeri (Ruslan Stefançuku-red.) Ukraynanın qanuni hakimiyyət orqanları hesab etdiyini bəyan etmiş və Kiyevin belə bir istəyi varsa, Moskvanın “hər kəslə” danışıqlara hazır olduğunu demişdi.