ABŞ Türkiyədən Ukrayna və Cənubi Qafqazda sülh üçün dəstək istəyib
Bizimyol portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Bizimyol.info xəbər verir ki, Nazir Rubio sosial mediada: "ABŞ son zamanlar Türkiyə ilə ticarət sahəsində irəliləyişlər əldə edir", - deyə paylaşım edib.
ABŞ Dövlət Departamentinin sözçüsü Tammi Bryus ABŞ dövlət katibi Marko Rubio ilə xarici işlər naziri Hakan Fidan arasında keçirilən görüşlə bağlı yazılı açıqlama verib. Mətbuat katibi Bryus bildirib ki, görüş zamanı təhlükəsizlik və ticarət sahəsində əsas məsələlər üzrə əməkdaşlıq müzakirə olunub.
Bruce: "Dövlət katibi Rubio Türkiyənin Ukrayna və Cənubi Qafqazda sülhə dəstək verməsini istəyib. Rubio Türkiyəni İŞİD-ə qarşı qlobal koalisiyadakı liderliyinə görə tərifləyib. Rubio nə beynəlxalq terrorizm üçün baza, nə də tranzit nöqtəsi olmayan sabit, vahid, sülhsevər Suriyanı dəstəkləmək üçün yaxın əməkdaşlığa ehtiyac olduğunu təkrarladı, o, gələcəkdə daha böyük iqtisadi tərəfdaşlıqların qurulmasını dəstəklədiyini bildirib", -deyə qeyd edib.
Nazir Rubio sosial mediada paylaşaraq: "Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə hər iki ölkəyə fayda verəcək ticarət və təhlükəsizlik əməkdaşlığını müzakirə etmək üçün görüşdük. ABŞ son zamanlar Türkiyə ilə ticarətdə irəliləyiş əldə edir. Biz həmçinin Ukrayna və Cənubi Qafqazda sülhdən tutmuş İranın sabitliyi pozan fəaliyyətlərinə qarşı Suriyanın dəstəklənməsinə qədər əsas məsələlərdə birgə tərəfdaşıq", - deyə qeyd edib.