ABŞ Yeni ilə necə hazırlaşır?
Icma.az xəbər verir, Banco.az saytına əsaslanaraq.
Müəllif:Gülbəniz Hüseynli/Banco.az
Qış tətilləri ABŞ-də illik alış-veriş mövsümünün ən böyük hissəsini təşkil edir.
Banco.az –ın araşdırmasına görə, orta Amerika istehlakçısı qış bayramlarında təxminən 1,638 dollar xərcləyir. Bunun 641 dolları yalnız hədiyyələr üçün nəzərdə tutulur.
2025-cü ildə amerikalılar qış tətillərinə 984,3 milyard dollar xərcləyəcəklər. Bu göstəricinin 2030-cu ilə qədər 1,22 trilyon dollara çatacağı gözlənilir. ABŞ istehlakçıları tətillər zamanı 296,5 milyard dolları onlayn alış-verişə sərf edəcəklər ki, bu da ümumi bayram alış-verişinin 30,1%-ni təşkil edir.
2025-cü il bayram alış-veriş trendləri
Amerikalı istehlakçıların 70%-i 2024-cü ildəkindən daha çox xərcləməyi planlaşdırır. Alıcıların 45%-i bayram alış-verişinə artıq oktyabr ayında başlayıb. Bu, keçən ilə nisbətən 4,65% artımdır. İstehlakçılar bayram mövsümündə bu xidmətlər vasitəsilə 18,5 milyard dollar xərcləməyi düşünür.
Dekorasiyalar, bayram kartları, şirniyyat və qida üçün istehlakçılar ortalama 261 dollar xərcləyə bilər.  Orta hesabla hər amerikalı hədiyyələrə 641 dollar ayırır.
Keçmiş illərlə müqayisə
2024-cü ildə bayram mövsümündə ümumi satışlar 955,6 milyard dollar olub ki, bunun 273,3 milyard dolları onlayn satışlardan əldə edilib. 2023-cü ildə ümumi xərclər 920 milyard dollar idi, bu da əvvəlki ilə nisbətən 4,74% artım deməkdir.
Qış bayramları ABŞ-da yalnız əyləncə deyil, həm də iqtisadi fəaliyyətin zirvəsinə çatdığı dövrdür. Alıcılar hədiyyələrdən dekorasiyalara, yeməkdən səyahətə qədər hər sahədə xərclərini artırırlar. Bu statistik məlumatlar göstərir ki, bayramlar təkcə ailə və dostlarla birlikdə olmaq deyil, həm də iqtisadi aktivlik baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir.