Ağ qitənin kəşfi: 86 il əvvəl yaradılmış Buz Cruiser in hekayəsi
Icma.az, Azpost portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
1939-cu ildə dünya Antarktida qitəsində “Buz Cruiser” kimi tanınan möhtəşəm bir yeniliyin şahidi oldu. AzPost bildirir ki, bu mühəndislik möcüzəsinin uzunluğu 20 metr, eni 7 metr və çəkisi 37 ton idi. O, buzla örtülü sərt iqlim şəraitində yanacaq doldurmadan 4000 km məsafəni qət etmək üçün yaradılmışdı.
Buz Cruiser”, dünyanın ən çətin və sirli mühitlərindən birini kəşf etmək məqsədilə hazırlanan bir mühəndislik əsəri idi. Nəhəng təkərlər və güclü mühərriklə təchiz olunmuş bu qurğu, adi nəqliyyat vasitələrinin keçə bilmədiyi mürəkkəb relyeflərin öhdəsindən gəlirdi.
Lakin “Buz Cruiser” sadəcə bir nəqliyyat vasitəsi deyildi. O, ağ qitənin dərinliklərində elmi araşdırmalar aparmaq üçün səyyar bir laboratoriya rolunu oynayırdı.
Bu vasitə qarşısına çıxan çətinliklərə baxmayaraq, qütb kəşfiyyatı tarixində dönüş nöqtəsi oldu. Tapşırığın mürəkkəbliyinə rəğmən, onun uğur hekayəsi insanlara cəsarət və ilham verdi. Bu mühəndislik və kəşfiyyat möcüzəsi, gələcək nəsil tədqiqatçı və mühəndislər üçün əsl ruhlandırıcı bir simvola çevrildi.
Xatırladaq ki, Antarktida ən gec kəşf olunmuş materikdir. Məşhur ingilis səyyahı Ceyms Kuk naməlum cənub torpaqlarını kəşf etməyə çalışsa da, buzlaqlar buna mane olmuşdu. F.F.Belinshauzen və M.P.Lazarevin 1819-1821-ci il “Vostok” və “Mirnıy” gəmiləri ilə ekspedisiyası materikin kəşfi ilə nəticələndi. 1820-ci il 28 yanvar materikin kəşfi günü sayılır. 14 dekabr 1911-ci ildə isə Norveç səyyahı R.Amundsen ilk dəfə cənub qütbünü fəth etdi. 18 yanvar 1912-ci ildə İngilis səyyahı R.Skott qütbə gəlib çatmışdı. Materik kəşf olunduqdan sonra ABŞ, Böyük Britaniya, Avstraliya, Norveç və s. ölkələr pərakəndə halda tədqiqatlara başladılar. Antarktidanın hərtərəfli və planlı tədqiqi Beynəlxalq Geofizika ilindən (1957) sonra genişləndi.