Avropaya sülh masasında oturmaq vədi veriblər
Reyting.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
ABŞ avropalı tərəfdaşlarına bildirib ki, əsas prioritet hərbi əməliyyatların dayandırılmasına nail olmaq və bundan sonra Ukrayna üçün mümkün təhlükəsizlik tədbirlərini müzakirə etməkdir.
xəbər verir ki, “Bloomberg” bunu məlumatlı mənbələrə istinadla yazıb.
Mesaj narahat olan müttəfiq ölkələrə - Avropa liderlərinədir. Birləşmiş Ştatlar bununla əmin edir ki, Ukrayna və ya Avropanın təhlükəsizliyini zəiflədə biləcək sövdələşməyə vasitəçilik etməyəcək.
Xatırladaq ki, prezident Donald Tramp Avropanı Ukrayna və Rusiya ilə danışıqlardan kənarlaşdırıb. Bununla bağlı narahatlıqlar çərşənbə axşamı Trampın Rusiya prezidenti Putinlə telefonla danışığı zamanı daha da artıb. Putin öz bəyanatında Trampın Ukraynada 30 günlük atəşkəs təklifini rədd edərək, yalnız ölkənin enerji infrastrukturuna hücumları məhdudlaşdırmağa razılıq verib. Eyni zamanda ABŞ və digər ölkələrdən silah və kəşfiyyat məlumatlarının verilməsini dayandırmağı tələb edib.
Rusiyanın 2022-ci ildə Ukraynaya müdaxiləsindən sonra Kiyevin müttəfiqləri Rusiyaya qarşı bir sıra sanksiyalar tətbiq ediblər. ABŞ rəsmiləri müttəfiqlərinə dəfələrlə bildiriblər ki, razılıq əldə olunana qədər sanksiyalar qüvvədə qalacaq və onlar Kremlə, xüsusən də enerji sektorunda təzyiqi artırmaq üçün addımlar atmağa hazırdırlar.
ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının və Dövlət Departamentinin sözçüləri şərh tələblərinə cavab verməyiblər. Dövlət katibi Marko Rubio ötən həftə jurnalistlərə açıqlamasında bu məsələyə eyham vurub: “Avropa İttifaqı Rusiya Federasiyasına və Rusiya daxilindəki ayrı-ayrı şəxslərə qarşı əhəmiyyətli sanksiyalar tətbiq edib. Beləliklə, onlarla məsləhətləşmələr aparılmalı, prosesə cəlb edilməli və sair. Ona görə də gəlin, əvvəlcədən müəyyən etməyək və ya əvvəlcədən başlamayaq".
Ötən həftə Trampla görüşdən sonra NATO-nun baş katibi Mark Rutte “Bloomberg”ə deyib ki, Ukraynada döyüşlər bitdikdən sonra Rusiya ilə münasibətlər normallaşdırılmalıdır.
Bununla belə, Litvanın xarici işlər naziri Kestutis Budris dünən bildirib ki, Rusiya ilə münasibətləri indi bərpa etməyi “hətta düşünmək də zərərli olacaq”. Onun sözlərinə görə, Rusiya buna qədər güzəştlərin uzun bir siyahısını tərtib etməlidir, o cümlədən müharibəni bitirmək, işğal olunmuş Ukrayna ərazilərini qaytarmaq və Ukraynaya təzminat ödəmək lazımdır.