Azərbaycanda cəmi 9 qadında var FOTO
Icma.az bildirir, GlobalInfo portalına istinadən.
Ordenlə təltif edilən 72 nəfərdən cəmi 9 nəfəri qadındır — Mirvarid Dilbazi, Leyla Bədirbəyli, Vera Şirye, Əminə Dilbazi, Zeynəb Xanlarova, Fidan Qasımova, Xuraman Qasımova, Fatma Səttarova və Şəfiqə Məmmədova.
Globalinfo.az Modern.az-a istinadən bildirir ki, Orden milli-azadlıq hərakatında müstəsna xidmətlərə, dövlət və xalq qarşısında xüsusilə görkəmli xidmətlərə, milli-dövlət quruculuğu işlərində xüsusi xidmətlərə görə verilir.
“İstiqlal” ordenin təsviri iki dəfə dəyişdirilib. Hazırkı təsvirdə orden bir-birinin üzərinə qoyulmuş, biri digərinə nisbətən ox ətrafında dönmüş və ikiüzlü hamar şüaları olan iki gümüş səkkizguşəli ulduzdan ibarətdir. Üstdəki ulduzun ortasında mavi mina ilə örtülmüş girdə lövhə yerləşir. Bu lövhənin üzərində qanadları açılmış quş və qanadların arasında — yuxarıda səkkizguşəli ulduz təsvir olunub.
Ulduzdan yuxarıda qanadlar arasında çevrə boyunca “İstiqlal” sözü yazılıb. Quşun, ulduzun təsviri və yazı qabarıqdır, qızıl suyuna çəkilib. Arxa tərəfi hamar səthlidir, ortasında ordenin seriyası və nömrəsi həkk olunub.
Orden bundan əvvəl Xalq artisti Rasim Balayevə verilib. “İstiqlal” ordeni ilə təltif edilənlərdən ən gənci Şeyxülislam Hacı Allahşükür Paşazadə (50 yaşında), ən yaşlısı isə Lətif Hüseynzadə (99 yaşında) olub.
“İstiqlal” ordeni ilə təltif edilənlərdən 34 nəfəri Heydər Əliyev tərəfindən, 39 nəfəri isə İlham Əliyev tərəfindən təltif olunub.