Bakıda hibrid avtomobillərin aşağı sürətlə hərəkət etməsinə şərait yaratmaq üçün sürət həddi endiriləcək? AÇIQLAMA
Icma.az, Pravda.az portalına istinadən məlumat verir.
“Bakıda sürət həddi ilə götürsək, 30, 50 və 60 kilometr-saatlıq, eləcə də şəhər ətrafına çıxdıqca 90 kilometr-saatlıq sürətə uyğun yollar mövcuddur. Hibrid avtomobillər üçün zolaqlardan hər hansı birini 45-50 kilometr-saata endirmək çətin olacaq. Bizdə hazırda onsuz da mobilliyin transformasiyası baş verir, yəni avtobus zolaqları, velo zolaqlar təşkil olunub. Fərdi nəqliyyatdan çəkindirmək alətləri işə salınıb ki, insanlar qısa məsafəni fərdi nəqliyyatdan daha çox alternativlərlə hərəkət etsinlər. Buna görə də hibrid avtomobillər üçün zolaq ayrılması təklifini real görmürəm. Daha yaxşı olar ki, diqqətimizi məhz alternativ növlərin inkişafına, onların inteqrasiyasına ayıraq”.
Bu sözləri Pravda.az-a açıqlamasında nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Rauf Ağamirzəyev deyib.
O bildirib ki, alternativ növlərin fasiləsiz hərəkətinin təmini yönündə qərarların işləkliyinə nəzarətin sərtliyinə diqqət ayrılmalıdır: “Daha davamlı, dayanıqlı hərəkəti təmin etməliyik. Bu gün qısa məsafəli hərəkətlər üçün şəratimiz o qədər də yaxşı deyil və problemlər təxirə salınmadan mərhələli şəkildə aradan qaldırılmalıdır. Səkilərin, piyada zolaqlarının zəbti, səkilərdə bəzi qurğuların qurulması nəticəsində insanların hərəkətinə problemlərin yaranması... Bütün bunlara diqqəti daha çox ayırmalıyıq. Hibrid avtomobilin sürətinə görə hər hansı prioritetin verilməsi ilə bağlı hədəf yoxdur. Bu gün şəhər mərkəzində piyadalaşmış küçələr salınır. Hərəkətin təşkilində bəzi dəyişikliklər edilir. Həmçinin bu cür həllər Baş Planda qeyd olunmuş birmərkəzlilikdən çoxmərkəzliliyə doğru verilmiş qərardır. Bu növ transformasiyalar biznesin bir nöqtədən şəhərin digər nöqtəsinə transfer olunmasına təsir edəcək”.