Bill Geytsdən qorxulu gələcək proqnozu: Yalnız bu 3 peşə qalacaq
News24 saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Texnologiyanın və süni intellektin inkişafı həm də gələcəyi formalaşdırır. “Microsoft” şirkətinin yaradıcısı və texnologiya dünyasının aparıcı simalarından biri olan Bill Geyts süni intellektin sürətli inkişafını dəyərləndirib və gələcəklə bağlı proqnozlarını bölüşüb. Bill Geyts süni intellektin sürətli inkişafı sayəsində gələcəkdə yalnız bu 3 sektorun sağ qalacağını deyir.
News24.az xəbər verir ki, Bill Geytsin proqnozları biznesin gələcəyi ilə bağlı mühüm suallar doğurur. Geyts süni intellektin gündəlik həyatımıza artan təsirini vurğulayaraq, kafedəki bir baristanın nəinki əvvəlki sifarişlərinizi xatırlaması, həm də əhvalınıza uyğun yeni təkliflər verməsi ssenarisini misal gətirir. Bu, sadəcə olaraq, süni intellektin həyatımızda tutduğu yerin əksidir.
Geyts süni intellektin yalnız enerji, biologiya və süni intellekt sisteminin proqramlaşdırma sektorlarında uğurlu olacağını proqnozlaşdırır. O qeyd edir ki, süni intellekt avtomobil, səhiyyə, kənd təsərrüfatı və təhsil kimi bir çox sektorda getdikcə daha çox istifadə olunur. Yalnız enerji, biologiya və AI sistem proqramlaşdırma sektorları inqilabdan sağ çıxacaq.
Geyts hesab edir ki, bu transformasiya iş saatlarını qısalda bilər, bu da diqqətimizi daha yaradıcı və mənalı işlərə yönəltməyə imkan verir. O, həmçinin deyir ki, proqramlaşdırma və rəqəmsal savadlılıq bacarıqları gələcək iş dünyasına uyğunlaşmaq üçün çox vacibdir. "Texnologiya sürətlə inkişaf edir, bu bacarıqları öyrənənlər iş imkanlarını daha yaxşı qiymətləndirə biləcəklər".
Karyerasına toxunan Geyts deyir ki, kodlamağı öyrənmək ona əvvəllər ağlına belə gətirə bilmədiyi imkanlar verib. Buna görə də o, uşaqları erkən yaşda proqramlaşdırmanı öyrənməyə həvəsləndirir və internet inqilabının bizim iş və ünsiyyət tərzimizi necə dəyişdirdiyini xatırladır.
Geyts süni intellekt və internet inqilabı arasındakı oxşarlıqları təəccüblü qarşılayır. İnternetin biznes dünyasını kökündən dəyişdirdiyi kimi, süni intellektin də iqtisadiyyatın hər bir sektorunu dəyişdirməsi gözlənilir. O iddia edir ki, bu dəyişikliyə uyğunlaşmaq üçün təhsilə və bacarıqların inkişafına sərmayə qoyulmalıdır.
Geyts hesab edir ki, süni intellekt təkcə iş dünyasını deyil, həm də təhsili dəyişdirəcək. "Yaxın 5-10 ildə süni intellektlə işləyən proqram təminatı təhsildə inqilab edəcək" deyir. Süni intellekt tələbələrə fərdi ehtiyaclarına və öyrənmə üslublarına uyğunlaşdırılmış məzmun təqdim etməklə təhsili daha effektiv və cəlbedici edəcək.
Lakin Geyts etiraf edir ki, süni intellektin artması özü ilə etik və sosial problemlər də gətirir. Maşınlar daha çox məsuliyyət götürdükcə, süni intellektin faydalarını cəmiyyət arasında ədalətli şəkildə necə paylamaq barədə sual yaranır. Geyts bu problemlərin həllinin vacibliyinə diqqət çəkir və xəbərdarlıq edir ki, əks halda süni intellektdən səmərəli istifadə edə bilənlərlə bunu edə bilməyənlər arasında böyük uçurum yaranacaq.
Dünya İqtisadi Forumu kimi təşkilatlar bu kimi problemlərin həlli yollarını tapmaq üçün siyasətlərin hazırlanmasının vacibliyini vurğulayırlar. Geyts bildirir ki, texnologiyanın cəmiyyətə müsbət töhfələr verməsi üçün texnoloqlar, siyasətçilər və müəllimlər əməkdaşlıq etməlidir.
Yaradıcı vaxtını daha çox boşaltmaq üçün süni intellekt alətlərindən istifadə edən Sara adlı qrafik dizaynerin nümunəsi bu potensialı nümayiş etdirməyə kömək edir. Geyts bildirir ki, süni intellekt insanları gücləndirmək və tərəqqiyə imkan vermək üçün bir vasitə kimi istifadə edildikdə, daha balanslı və ümidli gələcəyə qapılar açıla bilər./sherg.az