Bir ildə 9 tenderindən 5 i ləğv olunan İcra Hakimiyyəti
Icma.az, Tribuna portalına istinadən məlumat yayır.
Qəzənfər Ağayev “ELNUR-2″nin niyə “əzizləyir”?
Astara rayon Icra Hakimiyyəti ötən il 9 tender keçirib. Tribunainfo.az xəbər verir ki, bu barədə açıq mənbələrdə məlumat yayılıb.
Qeyd edilir ki, bu tenderlərdən beşinin nəticələri müxtəlif səbəblərdən ləğv olunub. Tribunainfo.az-ın araşdırmasına görə, ləğv olunan tenderlərdən birinin maliyyələşdirilməsi Anti İnhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin dayandırlıb. Səbəb isə tenderin qalibi olmuş şirkətlə gizli sövdələşmənin müəyyən edilməsi olub. Digər tenderlərlə bağlı isə qanun verciliyin tələblərinin pozulması səbəbindən protokol tərtib edilib.
Araşdırma zamanı o da bəlli olub ki, Astara Icra Hakimiyyəti nəticələri tanınan 4 tenderi üç şirkət arasında bölüşdürüb. Toplam 1 milyon 79 min 488 manat təşkil edən bu müsabiqələrin əsas qalibi “Elnur-2” Universal İstehsalat Kommersiya Şirkəti olub. İki tenderin qalibi olmuş şirkət İcra Hakimiyyəti ilə 703 min 588 manatlıq satınalma müqaviləsi bağlayıb.
Digər iki tender isə “ASA-TİKİNTİ” MMC (102 min 848 manat) və “TOPXANA LAYİHƏ İNŞAAT” MMC (273 min 52 manat) arasında paylaşdırılıb.
Astara İcra Hakimiyyətinin “Elnur-2” şirkətinə bu qədər etimad göstərməsi maraqlıdır. Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Süleyman Sani Axundov küçəsi, ev 11/35, mənzil 57 ünvanında hüquqi qeydiyyatda olan “Elnur-2” Universal İstehsalat Kommersiya Şirkəti 11 fevral 1994-cü ildə qeydiyyata alınıb. Nizamnamə kapitalı 1.60 manat olan şirkətə Abıyev Zaur Niyaz oğlu rəhbərlik edir.
Məsələnin ikinci maraqlı tərəfi odur ki, “Elnur-2” şirkəti ilə Astara İcra Hakimiyyəti arasında tender anlaşması 2024-cü ildən əvvəllər də olub. Məsələn, 2019-cu ildə şirkət Astara Rayon İcra Hakimiyyətindən 2 milyon 233 min manatlıq tender qazanıb.  Eləcə, 2020-ci və 2023-cü illərdə də bu əməkdaşlıq davam edib.
Yuxarıda qeyd etdiyimiz tenderlərdən birinin ləğv edilməsi səbəbinin gizli sövdələşmə olması da elə “Elnur-2” şirkəti ilə bağlı olub. Belə ki, AİİBNDX şirkətlər Icra Hakimiyyəti arasında gizli sövdələşmənin olmasını müəyyən edərək, onu prosesdən uzaqlaşdırıb. Hərçənd belə halı hüquq-mühafizə orqanları araşdırmalı və hüquqi rəy verməli idi. Eyni zamanda, “Elnur-2” şirkətinin də tenderlərə qatılmasına məhdudiyyət qoyulmalıydı. Lakin görünən odur ki, bu tələblərə məhəl qoyulmayıb. Niyəsini isə dəqiqləşdirmək imkanımız olmayıb.
Bundan başqa, “Elnur-2” şirkətinin adı bir sıra qalmaqallara da qarışıb. Belə ki, şirkət öhdəliklərini yerinə yetirmədiyi üçün məhkəməyə verilib. Həmçinin Zaur Abıyevin adı “MTN işi”ndə zərərçəkən kimi qeyd edilib.
Xatırladaq ki, Astaranın icra başçısı Qəzənfər Ağayevdir.
Yazıda adı keçən qurumlar və şəxslərin də mövqeyini dərc etməyə hazırıq.