BMTnin baş katibi Yəmən və İsrail arasında münaqişənin kəskinləşməsini pisləyib
Icma.az, Anews portalına istinadən məlumat verir.
BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş "Yəmən və İsrail arasında münaqişənin gərginləşməsini” pisləyib. Bu barədə onun adından BMT-nin mətbuat xidmətinin yaydığı bəyanatda deyilir.
Dünya təşkilatının rəhbəri İsrailin Səna beynəlxalq hava limanına, Qırmızı dəniz limanlarına və Yəməndəki elektrik stansiyalarına zərbələr endirməsindən xüsusi narahatlığını ifadə edib. Zərbələr nəticəsində azı 3 nəfərin öldüyü, onlarla insanın, o cümlədən BMT-nin Humanitar Aviasiya Xidmətinin ekipaj üzvü olduğu bildirilir.
"Bugünkü hava hücumları husilərin Qırmızı dənizdə və bölgədə mülki şəxsləri, regional sabitliyi və dəniz naviqasiyası azadlığını təhdid edən bir il davam edən eskalator hərəkətlərinin ardıncadır”, - sənəddə qeyd edilir.
Baş katib vurğulamışdır ki, beynəlxalq hüquqa, o cümlədən humanitar hüquqa bütün hallarda hörmət edilməlidir.
BMT rəhbəri regionda daha da gərginləşəcəyindən ehtiyat edir və bir daha bütün tərəfləri hərbi əməliyyatları dayandırmağa və maksimum təmkinli olmağa çağırır.
Onun sözlərinə görə, milyonlarla insanın xilasedici yardıma ehtiyacı olduğu bir vaxtda Qırmızı dəniz limanlarına və Səna hava limanına endirilən zərbələr humanitar əməliyyatlar üçün ciddi təhlükə yaradır.