BMW şirkətin tarixində ən güclü “yeddiliyi” buraxmağa hazırlaşır
Sia Az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
BMW Alpina 7 Series sedanının geri qaytarılmasını hazırlayır. 2022-ci ildə Alpina B7 istehsalı dayandırıldıqdan və marka BMW-nin nəzarətinə keçdikdən sonra Münhen 7-ci seriyanı yenidən işə salmağa qərar verib.
SİA-nın məlumatına görə, yeni modelin debütü 2027-ci ilə - yenilənməsi gələn ilin ortalarında başlayacaq hazırkı nəsil BMW 7 Series (G70)-nin restaylinqindən bir il sonra planlaşdırılır.
Yeni Alpina G72 adlanacaq və sələfindən daha güclü olacaq. V8 S68 mühərrikli baza versiyası 617 at gücü hasil edəcək ki, bu da həm Alpina B7 (591 at gücü), həm də V12 ilə əvvəlki flaqman M760i-nin göstəricilərini üstələyəcək.
Bu sıraya sıralı 6 silindrli mühərrik və ən yüksək səviyyəli səkkiz silindrli modifikasiyalı variantlar daxil ola bilər. İndeksləri 80 və 100 olan modellər brendin tarixində ilk elektrik avtomobilləri olacaq.
Onlardan ən güclüsü 671 at gücündə çıxış təmin edəcək. Yada salaq ki, Barnaulda üçüncü nəsil Volkswagen Touareg 6,2 milyon rubla satılır. Toyota innovativ Circular Factory konseptini hazırlayır.