Böyük Britaniya və Fransa Ukrayna üzrə danışıqlarda Avropanı təmsil edəcəklər
Oxumeni.az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Ukraynada müharibəyə son qoymaq üçün danışıqlar masası arxasında oturmalıdır, Aİ-ni Böyük Britaniya və Fransa təmsil etməlidir.
Bu barədə Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Aİ liderlərinin Ukraynaya dəstək görüşünün yekunlarına dair mətbuat konfransında deyib.
Prezidentin sözlərinə görə, Ukraynanın mövqeyi çox aydındır - Avropa müharibəni dayandırmaq üçün danışıqlar masası arxasında olmalıdır.
"Avropa çox böyükdür və onun aydın təmsilçiliyi olmalıdır. Bu gün biz razılaşdıq ki, Avropanı Fransa və Böyük Britaniya, Makron və Starmer təmsil edəcək", - Zelenski bildirib.
Prezident əlavə edib ki, bu, çox mühüm qərardır. Ukrayna isə öz aydın mövqeyini bütün digər tərəfdaşlarına, o cümlədən, əlbəttə ki, ABŞ-a çatdırmaq istəyir.
Ukrayna və Rusiya hazırda müharibəni dayandırmaq üçün birbaşa danışıqlar aparmırlar. ABŞ bu məsələdə iki ölkə üçün vasitəçidir. Daha əvvəl Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski qeyd etmişdi ki, Avropa müharibəyə son qoymaq üçün danışıqlarda iştirak etməlidir. Dövlət başçısının sözlərinə görə, o, bunda çox maraqlıdır, çünki Ukraynaya ədalətli tərəfdaşlar lazımdır.
NATO-nun baş katibi Mark Rutte də Avropanın danışıqlarda iştirakını dəstəkləyib. Avropa "danışıqlar masasında yer qazanmalıdır",- deyib.
Öz növbəsində, Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Leyen artıq Ukrayna ilə bağlı danışıqlarda iştirak edəcəyinə əminliyini bildirib.
Eyni zamanda, ABŞ prezidentinin Ukrayna və Rusiya üzrə xüsusi nümayəndəsi Keyt Kelloq bəyan edib ki, avropalı nümayəndələr danışıqlar masasına “əyləşməyəcək, lakin onların maraqları da nəzərə alınacaq.
Donald Tramp administrasiyası aprelin 20-dək Ukrayna ilə Rusiya arasında yekun sülh sazişinin bağlanacağını gözləsə də, sənədin imzalanmasının ləngiyə biləcəyini də istisna etmir.