Unikal.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
"Azərbaycan tarixində xalqımıza qarşı törədilmiş ən dəhşətli cinayətlərdən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında baş vermiş soyqırımıdır. Bu qanlı hadisələr milli kimliyə, etnik və dini mənsubiyyətə görə həyata keçirilmiş və miqyasına görə bəşəriyyətə qarşı cinayət xarakteri daşımışdır".
Bunu "Unikal"a açıqlamasında Milli Məclisin deputatı Asif Əsgərov deyib.
Deputatın fikrincə, erməni millətçiləri “Böyük Ermənistan” xülyasını gerçəkləşdirmək məqsədilə dinc insanlara qarşı kütləvi qırğınlar törətmiş, tarixi torpaqlarımızda etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirmişlər.
"1918-ci ilin mart-aprel aylarında Bakı Soveti və “Daşnaksutyun” partiyasının silahlı dəstələri tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı planlı şəkildə törədilən soyqırımı Bakını və digər bölgələri əhatə etmişdir. Xüsusilə Şamaxı, Quba, Qarabağ, Zəngəzur, İrəvan, Lənkəran, Salyan və Naxçıvanda minlərlə insan qətlə yetirilmiş, kəndlər və qəsəbələr yerlə bir edilmişdir.
Belə ki, Şamaxıda 120 kənddən 86-sı tamamilə dağıdılmış, 14-16 min insan amansızlıqla qətlə yetirilmişdir. Erməni silahlı dəstələri qadın, uşaq və yaşlı insanlara rəhm etməmiş, kəndlər yandırılmışdır. Sovet dövründə bu hadisələrin araşdırılması və beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədli şəkildə əngəllənmiş, tarix saxtalaşdırılmışdır. Lakin müstəqillik əldə edildikdən sonra aparılan genişmiqyaslı araşdırmalar nəticəsində qətliamın miqyası tam ortaya çıxarılmışdır. 1998-ci il martın 26-da Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla 31 mart tarixi rəsmi olaraq Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi təsis edilmişdir. Erməni millətçilərinin cinayətkar əməllərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, Azərbaycan xalqının milli yaddaşının qorunması və soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə Prezident İlham Əliyev 30 dekabr 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə Quba şəhərində “Soyqırımı memorial kompleksi”nin yaradılmasına qərar vermişdir. Memorial kompleks 2012-2013-cü illərdə Quba şəhərində Qudyalçayın sol sahilində inşa edilmiş və 2013-cü il sentyabrın 18-də açılmışdır.
Saxta erməni təbliğatına qarşı həqiqətlərin yayılması hər bir vətəndaşın, diaspor təşkilatlarının və tədqiqatçıların üzərinə düşən mühüm vəzifələrdən biridir. Tarixi faktlara əsaslanan tədqiqatların beynəlxalq arenada təqdim edilməsi, bu faciəyə hüquqi-siyasi qiymət verilməsi istiqamətində böyük səylər göstərilir".