Bu təlimlər Tayvanla bağlı təxribata əl atanlara sərt xəbərdarlıqdır Çin rəsmisi
525.az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Çin Xalq Azadlıq Ordusunun Şərq Bölgəsi döyüş komandanlığının Tayvan adası ətrafında birgə təlimləri Lay Sinde administrasiyasının “Tayvanın müstəqilliyinə” nail olmaq məqsədi daşıyan çılğın təxribatları üçün həlledici dərsdir.
525.az xəbər verir ki, bu barədə Çin Dövlət Şurasının Tayvan işləri üzrə nümayəndəsi Çju Fenlian deyib.
Onun sözlərinə görə, təlimlər həm də Tayvan boğazı regionunda sülhü pozmağa cəhd edən separatçı qüvvələrə sərt xəbərdarlıq, milli suverenliyi və ərazi bütövlüyünü qorumaq üçün zəruri addımdır. Əlavə edib ki, "Tayvanın müstəqilliyi" müharibə deməkdir və onun ardınca getmək Tayvan xalqını təhlükəli vəziyyətə sürükləyir.
Fenlian Çin materikinin Tayvan problemini həll etmək və milli birləşməyə nail olmaq üçün möhkəm iradəsini və sarsılmaz qabiliyyətini vurğulayıb: “Çin materiki heç bir şəxsə və ya gücə Tayvanı Çindən qoparmağa icazə verməyəcək və adanın “müstəqilliyinə” nail olmaq üçün hər hansı formada bölücü fəaliyyətə yer qoymayacaq”.
Qeyd edək ki, Çin silahlı qüvvələri çərşənbə axşamı quru qoşunları, hərbi-dəniz, hərbi-hava qüvvələri ilə birlikdə Tayvan ətrafında birgə təlimlərə başlayıb.