CHP dən radikal addım: Seçkidən öncə namizədini elan etdi
GlobalInfo portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
CHP İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sabiq sədri Əkrəm İmamoğlunu namizəd elan edib. Türkiyədə erkən seçki iddiaları fonunda bu addım diqqət çəkir.
İddialara görə, digər müxalif partiyalar da CHP-nin bu qərarına dəstək verəcək.
CHP-nin bu addımının məqsədi nədir? Digər müxalifət partiyaları CHP-yə dəstək verəcək? İmamoğlu müxalifətin vahid namizədi ola bilər?
Globalinfo.az-a danışan politoloq Elxan Şahinoğlu deyib ki, Əkrəm İmamoğlunun CHP-nin namizədi olacağı bəlli idi:
“Hətta bunun olacağı onun həbsindən öncə də bəlli idi. CHP bu qərarı asan vermədi. Çünki Ə. İmamoğludan başqa Mansur Yavaşın da namizəd kimi adı hallanırdı. M. Yavaş iştirak etməyəcəyini elan etdikdən sonra onun namizədliyi dəqiqləşdi.
Elxan Şahinoğlu
CHP indiki məqamda İmamoğlunun həbsindən və bu proses fonunda yaranan vəziyyətdən istifadə edir. Yəni seçki üçün bunu ağıllı strategiya kimi qiymətləndirmək olar. Lakin ortada ciddi suallar var. Misal üçün Ə. İmamoğlu seçkilərə qədər həbsdən azad olmasa onun iştirakı mümkün deyil. Bu zaman onu kimi əvəzləyəcəyi məsələsi ortaya çıxır.
İmamoğlu azadlığa çıxmasa böyük ehtimalla onu Mansur Yavaş əvəzləyəcək. O ki qaldı digər partiyaların İmamoğluya və CHP-yə dəstəyinə hesab edirəm bu mümkündür. Lakin bu yenə onun həbsdən azad olunmasından asılı olacaq”.