Bəs, Azərbaycan niyə yay rejiminə keçmir?
Azərbaycanda Yay vaxtına keçid 1997-ci ildən 2016-cı ilədək Nazirlər Kabinetinin 17 mart 1997-ci il tarixli, 21 saylı qərarına görə həyata keçirilib. Həmin Qərara görə 1997-ci ildən başlayaraq hər il mart ayının son bazar günü saat 4.00-da əqrəblərin bir saat qabağa çəkilməsi ilə Azərbaycan Respublikası ərazisində yay vaxtına keçilir. Eləcə də hər il oktyabr ayının son bazar günü saat 5.00-da əqrəblərin bir saat geri çəkilməsi ilə yay vaxtı ləğv edilir.
Azərbaycan Nazirlər Kabinetinin 17.03.2016-cı il tarixli 131 saylı Qərarına əsasən, 2016-cı ilin 27 mart tarixində (bazar günü) ölkə ərazisində yay vaxtına keçid GMT+4 (Qrinviç vaxtı+4 saat) vaxtını əsas götürməklə ləğv olunur. Bununla da Nazirlər Kabinetinin 17.03.1997-ci il tarixli 21 saylı Qərarı qüvvədən düşmüş hesab edilir.
Yay və qış rejiminə keçidin fəsadları
Araşdırmalara görə, saat əqrəblərinin çəkilməsi daha çox uşaqlara və xəstələrə mənfi təsir göstərir. Alimlər hesab edir ki, qışdan sonra insan orqanizmi zəiflədiyindən hansısa bir xəstəliyə qarşı mübarizə immuniteti çox zəif olur. Ona görə də saatlara müdaxilə edilməsi yolverilməzdir.
Əqrəblərin irəli-geri çəkilməsi infarkt, intihar hallarının sayının artmasına səbəb olur. İnsanların əmək qabiliyyətində də azalma müşahidə edilir. Yuxusuzluq, halsızlıq, psixoloji pozğunluq və s. kimi hallar insanların gündəlik işinə mənfi təsir edir. Mütəxəssislərin fikrincə, vaxtın dəyişməsi hər 5 insandan birinin səhhətində problemlər yaradır. Alimlər qeyd edir ki, insan orqanizminin öz “bioloji saat”ı var və yay vaxtına keçidlə əlaqədar bioloji saatımızın iş rejimi pozulur. Bu pozulma nəticəsində isə vahid, tam halda olan orqanizmimizdə müəyyən xəstəliklər, problemlər yaranır. İnsanda təzyiq qalxır, yuxu rejimi pozulur, ürək-damar xəstəlikləri yaranır, immun sistem zəifləyir, maddələr mübadiləsi pozulur. Yay vaxtına keçid hətta qadınlarda hormonal dəyişikliklərin yaranmasına da səbəb olur və nəticədə qarınların uşaq dünyaya gətirmə qabiliyyətini zəiflədir.
Saat əqrəblərinin irəli-geri çəkilməsinin mənfi təsirlərini psixoloqlar da qeyd edir. Onlar deyir ki, saatların çəkilməsi insanlara fizioloji cəhətdən mənfi təsir etdiyi kimi həm də psixoloji cəhətdən mənfi təsir edir. Əsəb, stress və s. kimi psixoloji problemlər yaradır. Psixoloqların fikrincə, insanın yeni dövrə uyğunlaşıb əvvəlki aktivliyini və fəallığını bərpa etməsi üçün ən azı iki həftə vaxt tələb olunur. Təbii ki, burda söhbət psixoloji durumu yerində olan insandan gedir. Psixoloji durumu yerində olmayan insanların adaptasiyası daha uzun çəkir.