Tropik səhralar sıx meşələrə çevrilib,
Mülayim qurşaq bitkiləri qütblərə doğru genişlənib,
Tundra demək olar ki, tamamilə yox olub.
Bu qlobal istiləşmə gələcəkdə baş verəcək kütləvi nəsli kəsilmənin əsas səbəbi olub.
Xəbərdarlıq: 2700 ildə yeni nəsli kəsilmə
Bu dramatik dəyişikliklər iqlim dəyişikliklərinin kritik həddə çatması konsepsiyasını vurğulayır. Brunetti xəbərdarlıq edir ki, əgər karbon qazı emissiyaları indiki sürətlə davam etsə, biz perm dövründəki kimi şərtlərə cəmi 2700 il ərzində çata bilərik - tarixi baxımdan son dərəcə qısa bir müddətdir.
Bununla belə, alimlər məhdud məlumatların olduğunu qəbul edirlər. Daha dəqiq nəticələr əldə etmək üçün əlavə fosil nümunələri və təkmilləşdirilmiş iqlim modelləri tələb olunur. Tədqiqatın ətraflı nəticələri "Frontiers in Earth Science" jurnalında dərc edilib.
Müasir ekoloji problemlər
"UNİAN" agentliyinin yazdığına görə, Yer kürəsinin hər iki qütbündə dəniz buzlarının sahəsi elmi müşahidələr tarixində fevral ayının sonuna olan ən aşağı səviyyəyə düşüb. Qlobal istiləşmənin nəticələrindən biri dəniz buzlarının əriməsidir və hazırda onların ümumi sahəsi tarixi minimuma çatıb.
Bundan əlavə, dünyanın ən güclü okean cərəyanlarından biri zəifləməyə başlayıb. Bu dəyişiklik pinqvin populyasiyasına təsir edə bilər və nəticədə bütün regionun biomüxtəlifliyinə ciddi zərər verə bilər.