Ərdoğanla Putin arasında təcili telefon danışığı olub DETALLAR
Olke.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Rusiya və Türkiyə prezidentləri Vladimir Putin və Rəcəb Tayyib Ərdoğan arasında telefon danışığı olub.
Ölkə.Az xəbər verir ki, bu barədə Kremlin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Liderlər enerji sektorunda layihələri, taxıl sazişinin bərpasını, Rusiya və ABŞ ekspert qruplarının Ər-Riyadda bu yaxınlarda apardığı məsləhətləşmələrin nəticələrini müzakirə edib, Qara dəniz təşəbbüsünün bərpası, taxıl müqaviləsinin bərpası, enerji sektorunda layihələr ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Suriyadakı durumla bağlı məsələni müzakirə edən iki ölkə lideri Suriyanın suverenliyi və birliyi ölkədə sabitliyi gücləndirmək, bütün etnik və dini qrupları qorumaq üçün lazımdır. “Liderlər Suriyadakı mövcud vəziyyəti müzakirə edərkən ölkənin birliyinin, suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün təmin edilməsinin vacibliyini, daxili siyasi sabitliyin möhkəmləndirilməsi, əhalinin bütün etnik və dini qruplarının qanuni hüquq və mənafelərinə hörmət edilməsi üçün onun hakimiyyət orqanlarına və xalqına hər cür köməklik göstərilməsinin vacibliyini vurğulayıblar”, - Kremlin bəyanatında deyilir.
Rusiya prezidenti Türkiyə liderinə Kiyevin Rusiyanın enerji infrastrukturuna davamlı zərbə vurmaq cəhdlərindən danışıb.
Xüsusilə söhbətdə Rusiya və ABŞ ekspert qrupları arasında Ər-Riyadda keçirilən son məsləhətləşmələrin nəticələri və martın 18-dən başlayaraq Rusiya və Ukraynada enerji obyektlərinə 30 gün müddətinə zərbələrin endirilməsinə dair razılaşmaya dair razılaşma müzakirə olunub.
"Eyni zamanda, Vladimir Putin Kiyev rejiminin Rusiyanın enerji infrastrukturuna hücum etmək üçün davam edən təxribat cəhdlərinə diqqət çəkib", - Kreml yazır.
Putin həmçinin Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı Rusiya-Amerika dialoqunun inkişafı ilə bağlı fikirlərini Ərdoğanla bölüşüb. Öz növbəsində Türkiyə lideri Moskva ilə Vaşinqton arasında dialoqun bərpası barədə müsbət fikirlər səsləndirib.
“Rəcəb Tayyib Ərdoğan Rusiya-Amerika dialoqunu dəstəklədiyini və Türkiyə tərəfinin Qara dəniz sazişinin irəliləyişini asanlaşdırmağa hazır olduğunu bildirib”, - deyə məlumatda bildirilir.
Kremlin mətbuat xidmətindən bildirilib ki, ən yüksək və digər səviyyələrdə keçirilən təmasların konstruktiv xarakteri qeyd edilib.
Liderlər telefon danışığında taxıl müqaviləsinin bərpasını da müzakirə ediblər.
“Təhlükəsiz daşımalarla bağlı “Qara dəniz təşəbbüsü”nün bərpası və Rusiya ərzaq və gübrələrinin ixracına maneələrin aradan qaldırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. İlkin olaraq Türkiyə və BMT Katibliyinin vasitəçiliyi ilə 2022-ci ilin iyulunda bağlanmış, lakin faktiki olaraq heç vaxt həyata keçirilməyib”, - Kremlin bəyanatında deyilir.
Putin telefon danışığında Ərdoğanı və bütün türk xalqını müqəddəs Ramazan ayı və qarşıdan gələn Fitr bayramı münasibətilə təbrik edib.