Gümüş qızılı bazardan çıxarır? Azərbaycan Zərgərlər Assosiasiyasından cavab
Cebheinfo saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
2024-cü ilin martından gümüşdə bahalaşma müşahidə edilir.
Belə ki, son dövrlərdə gümüşün qiymətində müşahidə edilən artım sürəti qızıla nisbətən daha yüksəkdir. Bu da öz növbəsində müzakirələrə səbəb olub. Bəzi ekspertlər gümüşə investisiya qoymağı tövsiyə edir və onun gələcəkdə daha çox qazanc gətirəcəyini bildirir.
Bu artım nədən qaynaqlanır? Gümüşün qiymət artımı bazardakı real tələbatdan irəli gəlir, yoxsa bu, sadəcə tələbatı süni şəkildə artırmaq üçün yayılan bir şayiədir? Qızıla nisbətən gümüşün dəyərinin daha sürətlə artması nə ilə izah olunur?
Mövzu ilə bağlı “Cebheinfo.az”-a açıqlama verən Azərbaycan Zərgərlər Assosiasiyası İdarə Heyətinin sədrinin müavini Rövşən Əmircanov bildirib ki, gümüşün qiymətinin yüksəlişi maliyyə və sənaye sektorlarındakı geniş tətbiqi ilə əlaqədardır:
“Son dövrlərdə gümüşə olan maraq və investisiya artmaqdadır. Bunun digər səbəbi gümüşün maliyyə və sənaye sektorlarındakı geniş tətbiqi ilə bağlıdır. Bu da gümüşü həm qlobal, həm də yerli bazarda cəlbedici bir aktivə çevirir. Ənənəvi olaraq, qızıl sabit və etibarlı investisiya vasitəsi kimi tanınsa da, gümüş son ildə sürətli artım tempi ilə fərqlənir. Sənaye və texnologiya sektorlarında gümüşün geniş istifadəsi bu yüksəlişi dəstəkləyir.
London Qiymətli Metallar Bazarı Assosiasiyasının (LBMA) proqnozlarına əsasən, 2025-ci ildə gümüşün bir unsiyasının qiyməti 45 ABŞ dollarına çata bilər”.
Rövşən Əmircanovun sözlərinə görə, gümüş nisbətən daha ucuz və əlçatan olduğu üçün investorların diqqətini cəlb edir:
“Qızıl və gümüş arasındakı dəyər fərqi isə hər iki metalın qiymət artımı ilə izah olunur. Lakin gümüş nisbətən daha ucuz və əlçatan olduğu üçün sürətli qiymət dəyişikliklərinə məruz qalır. Bu da onu investorlar üçün daha cazibədar edir. Hazırda London əmtəə birjasında gümüşün bir unsiyasının qiyməti 29.40–29.86 ABŞ dolları arasında dəyişir.
Azərbaycanda da qızıl və gümüşün qiymətləri beynəlxalq bazar trendlərini izləyir. Nəticə olaraq, gümüşə investisiya qərarı verərkən bazar tendensiyalarını diqqətlə təhlil etmək vacibdir.
Yalnız obyektiv və etibarlı məlumatlara əsaslanan qərarlar uzun müddətli uğur gətirə bilər”.