Gürüstan daha sərt “xarici agentlər” qanunu qəbul etdi Adi vətəndaşlara da şamil ediləcək...
Azpolitika.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Aprelin 1-də Gürcüstan parlamenti “xarici agentlər” haqqında qanun qəbul edib. Layihənin müəllifi, “Gürcü arzusu” partiyasının deputatı Arçil Qorduladzenin sözlərinə görə, bu qanun Amerika Xarici Agentlərin Qeydiyyatı Aktının tərcüməsidir.
Sənədə verilən izahat qeydində bildirilir ki, Rusiya qanununa bənzər və 2024-cü ilin avqustunda qüvvəyə minmiş xarici təsir haqqında ilk qanun kifayət qədər təsirli olmayıb. Xaricdən maliyyə alan bir çox qeyri-kommersiya təşkilatları qeydiyyatdan yayınır və bu qanunun tələblərinin pozulmasının nəticələrini öz üzərlərinə götürməyə üstünlük verirlər.
Yeni qanun layihəsi xarici agent anlayışını müəyyən edir, xarici agentlərin qeydiyyatı, onların maliyyə bəyannamələrinin təqdim edilməsi prosedurunu və digər məsələləri tənzimləyir. Tələblərə əməl edilməməsi cinayət məsuliyyətinə səbəb ola bilər. Sənəd təkcə xarici maliyyələşdirməyə malik qeyri-kommersiya hüquqi şəxsləri deyil, ümumilikdə hamı, o cümlədən fiziki şəxslər üçün xarici agent statusunu nəzərdə tutur.
Yeni qanunun fərqi ondan ibarətdir ki, o, adi vətəndaşlara da aid ola bilər.