Hamı bizi söyür ki, o nə kinodu çəkirsiniz? Şeyx Əbdül SƏRT DANIŞDI
Redaktor.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
"Möhtəşəm tarixlər, zəngin mədəniyyət yaradan, oturuşmuş dünya dahilərinin, yaradıcıların "Azərbaycanfilm" peşəkar kinostudiyası dağılıb, xaraba qalıb. Hər bir kinostudiya açıb gic-gic işlərlə məşğuldurlar. Hamı da bizi söyür ki, o nə kinodu çəkirsiniz? Mən bu adamları başa sala bilmirəm ki, çəkilənlərin kinoya aidiyyəti yoxdur".
Bu fikirləri Redaktor.az-a Xalq artisti, kinorejissor Şeyx Əbdül Mahmudbəyov son illərdə Azərbaycan kino sənətində baş verən dəyişikliklərə və mövcud vəziyyəti şərh edərkən dediOnun sözlərinə görə, Azərbaycanın kino sənəti artıq əvvəlki şanlı dövrlərini yaşamır, əksinə, bu sahə tənəzzülə uğrayıb:
"Bəziləri özü üçün sex, obyekt açıb öz işləri ilə məşğuldurlar. Mən Azərbaycan xalqına, bütün elm, sənət, mədəniyyət xadimlərinə müraciət edirəm. Gəlin, öz fəaliyyətinizi yığışdırın. Kino adına kim fəaliyyət göstərmək istəyirsə, 200 illik tarixi olan "Azərbaycanfilm" kinostudiyası var. Hansı ki, burada möhtəşəm insanların yaratdığı möhtəşəm kinolar çəkib. Ulu öndər Heydər Əliyev deyib ki, Azərbaycan kinosu Azərbaycan xalqının tarixi salnaməsidir. Təsəvvür edin 120-130 il bundan əvvəl kino olmasa da, tarixi hadisələri kim çəkib gətirəcəkdi? 30-40 il bundan əvvəl televiziyalar yox idi, verilişlər, seriallar çəkilə bilmirdi. Amma kino nəticəsində tariximiz canlandırılıb".
Xalq artisti qeyd etdi ki, kino sənətində yaş həddi yaradıcılıqla ölçülməlidir:
"Artistləri məcburi 65 yaşında pensiyaya göndərirlər. 60 il ərzində aktyor, rejissor güclə yetişir. Kino sahəsi belədir. Onların əsl yaradıcılığı həmin yaşdan başlayır. Artistin qocası, cavanı olmur, yaxşısı, pisi olur. Əgər yaş həddi deputata, nazirə, icra başçısına şamil olunmursa, bizə də olmasın. Aktyorlar və rejissorların 65 yaşında pensiyaya göndərilməsi yanlışdır".