İki gün üst üstə eyni ayaqqabıları geyinməyin
Icma.az xəbər verir, News24 saytına əsaslanaraq.
Biruni Universitetindən Podiatr Beste Altınordu ayaq gigiyenasının pis qoxunun qarşısını aldığını, göbələk və bakterial infeksiyalara qarşı qalxan rolunu oynadığını ifadə edərək, ayaq sağlamlığını qorumaq üçün məsləhətləri paylaşıb.
News24.az bildirir ki, Gün ərzində ayaqların ayaqqabıda qapalı qaldığını, nəmin də tərlə artaraq bakteriyalar üçün ideal mühit yaratdığını izah edən Altınordu, "Elmi araşdırmalara görə, ayaqlarını hər gün müntəzəm yuyan insanların dəri səthində təxminən 8800 bakteriya olur, hər gün ayaqlarını yuyanlarda bu sayı 1 milyonu ötür. Baxmayaraq ki, ayaq qoxusu ümumiyyətlə stalokokoz ilə əlaqələndirilir Tərdəki ino turşuları izovalerik turşu əmələ gətirir və bu kimyəvi “pendirli, turşulu” qoxuya səbəb olur." deyib.
Gündə ən az bir dəfə, tercihen səhər və axşam iki dəfə ayaqların yuyulmasının bakteriyalarla mübarizə baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini ifadə edən Altınordu, "Yuduqdan sonra xüsusilə ayaq barmaqları arasındakı yerlər yaxşıca qurudulmalıdır. Nəmli qalan yerlər göbələk infeksiyalarına dəvət edir. Xüsusilə də atletin ayağı dediyimiz tinea pedis bu şəkildə yayılır" - deyə qeyd edib.