İnsanların faciəsindən suiistifadə və avantüraçılıq
Icma.az, Cebheinfo portalına istinadən məlumat verir.
Əli Kərimli radikal dəstəsi ilə birlikdə yenə xalqın faciəsini siyasi alver predmetinə çevirməyə, mənfəət əldə etməyə çalışır.
Bakı-Qroznı reysi ilə uçan sərnişin təyyarəsinin qəzaya uğraması Əli Kərimli və Gültəkin Hacıbəyli kimi siyasi spekulyantların əlinə bəhanə verib. İnsanların kədərindən, faciəsindən öz siyasi maraqları naminə istifadə edərək bunu hay-küy kampaniyasına çevirməyin başqa adı yoxdur.
Guya quru sərhədləri açıq olsaymış, təyyarə qəzası baş verməzmiş.
Məntiqə, daha doğrusu, məntiqsizliyin dərəcəsinə baxın!
İnsanlar kədər matəm içində, həyəcanla öz doğmalarından xəbər gözləyirlər. Əli Kərimli və Gültəkin Hacıbəyli isə tez qollarını çırmalayıb başlayıblar “Facebook” müxalifətçiliyinə.
Əli Kərimlinin yazdığı fikirlər tamamilə absurd səslənir:
“Yada salıram ki, əgər hakimiyyət absurd səbəblərlə ölkənin quru sərhədlərini bağlı saxlamasaydı, bu gün təyyarə qəzasında həlak olanların əhəmiyyətli hissəsi Qroznıya yəqin ki, quru yolu ilə  getməyə üstünlük verərdi.
Azərbaycan hakimiyyətini növbəti dəfə bu absurd qərarı dəyişməyə və quru sərhədlərini açmağa çağırıram”.
Eləcə də, Gültəkin Hacıbəyli “Facebook” statusu ilə insanların hissləri ilə oynamağa çalışır:
“Uçaqda olan sərnişinlərin 37-si Azərbaycan vətəndaşı idi. 37 azərbaycanlı Qroznı, Mahaçkala, Dərbənd şəhərlərində yaşayan doğmalarını Yeni il qabağı ziyarət etmək üçün sərhəddi keçmək əvəzinə Bakıdan uçağa minmək məcburiyyətində qalıb. Bu faciə onları buna məcbur edənlərin vicdanındadır... ”
Halbuki, quru sərhədlərinin açıq və ya bağlı olmasından asılı olmayaraq istənilən ölkədə təyyarə qəzası baş verə bilər. Yəni təyyarə qəzasından heç kim sığortalanmayıb. Bu qəzada 4 ölkənin vətəndaşları həlak olub, dörd xalqın faciəsi yaşanıb.
Baş vermiş olayı siyasi manipulyasiya predmetinə çevirib hakimiyyətin ayağına yazmaq, siyasi şou yaratmaq Əli Kərimli və Gültəkin Hacıbəyli kimilərinə xas olan bir əhətdir. Anaq belə mübarizə üsulları hər hansı divident gətirə bilməz.
Məgər quru sərhədləri açıq olan ölkələrdə təyyarə qəzası baş vermir, ya hamı avtobusa minir, maşınla başqa ölkəyə gedir?
Təbii ki, qəza da baş verir, insanlar təyyarə ilə başqa ölkələrə də gedirlər. Məntiqlə Əli Kərimli və Gültəkin Hacıbəyli də bunu bilirlər. Sadəcə,  öz maraqları naminə hadisəni konteksdən çıxarır, insanların faciəsindən siyasi “oyun” qurur, avantüra ilə məşğul olurlar.