İspaniya hakimiyyəti ABŞ ni Aİ ilə danışıqlara ÇAĞIRDI
Redaktor.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
İspaniyanın Baş naziri Pedro Sançes ABŞ hökumətini yeni ticarət tariflərinin tətbiqindən sonra Avropa İttifaqı (Aİ) ilə danışıqlarda oturmağa çağırıb.
Redaktor.az bu barədə xarici mediaya istinadla xəbər verir.
“Mən ABŞ administrasiyasını ağlı başına gəlməyə və bu cəfəngiyyatı dayandırmaq üçün Avropa Komissiyası ilə dialoqa başlamağa çağırıram" - deyən hökumət rəhbərinin sözlərinə görə, rüsumlar tətbiq olunarsa, Avropa qətiyyətlə cavab verəcək.
"Bizə qarşı bu vəzifələr qoyularsa, biz qətiyyətlə cavab verəcəyik. Avropa buna qarşı mübarizə aparacaq. Biz tez, proporsional və yekdilliklə hərəkət edəcəyik", - o qeyd edib.
Xatırladaq ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp bildirib ki, ABŞ aprelin 2-dən ölkə hüdudlarından kənarda istehsal edilən avtomobillərə 25%-lik yeni rüsumlar tətbiq edəcək. Bundan əlavə, o, bütün polad və alüminium tədarüklərinə 25%-lik rüsumların tətbiqi haqqında fərman imzalayıb. "Reuters" yazıb ki, Tramp ABŞ-də idxal olunan avtomobillərə 25% rüsum tətbiq etdikdən sonra ən ucuz modellər satışdan silinə və avtomobil qiymətləri qalxa bilər.