İtaliya Aİ nin ABŞ la ticarət və şifahi eskalasiyadan çəkinməli olduğunu söyləyib
Icma.az, Bizimyol portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, nazir müavini İrlandiyanın “The Irish Times” qəzetinə müsahibəsində deyib: “Biz kollektiv şəkildə, səbirlə cavab verməliyik, təkcə tariflərin artırılmasından deyil, həm də daha az təhlükəli ola biləcək şifahi eskalasiyadan qaçmalıyıq”.
O, Avropa ölkələrinin ABŞ-ın müdafiə naziri Pit Heqsetin onları “pafoslu pulsuz yükləyicilər” adlandıran sözlərinə və Vaşinqtonla ticarət müharibəsi təhlükəsinə reaksiyasının necə olması ilə bağlı suala belə cavab verib. Ticarət müharibəsində "qalib yoxdur" deyən Valentini, bunun "qazanmağı gözləyənlərə" də aid olduğunu qeyd edib.
Fevralın 10-da ABŞ prezidenti Donald Tramp polad və alüminiumun bütün idxalına 25% gömrük rüsumunun tətbiqi barədə göstəriş verib.
Martın 12-də qüvvəyə minən qərar Avstraliya, Argentina, Braziliya, Böyük Britaniya, Avropa Birliyi, Kanada, Meksika, Cənubi Koreya və Yaponiyadan tədarüklərə aiddir.
Martın 4-də ABŞ administrasiyası Kanada və Meksikadan idxal edilən demək olar ki, bütün məhsullara 25% rüsum tətbiq edib, həmçinin Çindən gələn mallara rüsumları 10%-dən 20%-ə qaldırıb.
Martın 6-da Tramp üçtərəfli ticarət sazişi çərçivəsində Kanada və Meksikadan gətirilən mallara 25 faizlik idxal tariflərinin tətbiqini aprelin 2-dək təxirə salmaq barədə sərəncam imzalayıb. O, xəbərdarlıq edib ki, bu tarixdən sonra heç bir rahatlama olmayacaq.