İtaliyanın Baş naziri məhkəmənin Le Pen barədə qərarını pisləyib
Icma.az, Ayna saytına istinadən bildirir.
“Heç kim partiya liderini təsirləndirən və milyonlarla vətəndaşı təmsilçilikdən məhrum edən bir hökmə sevinə bilməz"
İtaliyanın Baş naziri Giorgia Meloni Fransa məhkəməsinin “Milli Ralli” Partiyasının lideri Marin Le Peni 2027-ci ildə prezidentliyə namizəd olmaqdan məhrum edən qərarını tənqid edib. AYNA.AZ xəbər verir ki, bu barədə “Il Messaggero” qəzeti məlumat yayıb.
"Marin Le Penə qarşı irəli sürülən ittihamların mahiyyətini və bu cür sərt qərarın səbəblərini bilmirəm. Amma düşünürəm ki, demokratiyaya əhəmiyyət verən heç kim partiya liderini təsirləndirən və milyonlarla vətəndaşı təmsilçilikdən məhrum edən bir hökmə sevinə bilməz", - Meloni deyib.
Bundan əvvəl ABŞ Prezidenti Donald Tramp da hökmü ABŞ-da özünün üzləşdiyi ittihamla müqayisə edərək şərh edib.
Qeyd edək ki, martın 31-də Paris məhkəməsi Le Pen və “Milli Ralli”nin səkkiz üzvünü parlament köməkçiləri işində təqsirli bilib. Siyasətçi 4 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib, 5 il müddətinə isə dövlət vəzifəsinə seçilmək qadağan edilib. 2027-ci il prezident seçkilərinə qədər hökm ləğv edilməsə, Le Pen seçkilərdə iştirak edə bilməyəcək.