Keçmiş futbolçu və futbol şərhçisi Pələng Çingiz” VİDEO
Icma.az, Idman.biz saytına istinadən bildirir.
Keçmiş futbolçu və futbol şərhçisi, vaxtilə “Neftçi”nin rəisi və AFFA-nın baş katibi olmuş Çingiz İsmayılov bir həftə əvvəl 89 yaşında dünyasını dəyişib.
İdman.biz “Neftçi-70. Unudulmayam keçmiş 1937-2007” kitabında ona həsr olunan yazını, həmçinin haqqında çəkilmiş sənədli filmi təqdim edir.
Əksər futbol adamlarımızı maksimum iki ampluada görməyə adət etmişik. Bir simanın oyunçu-məşqçi və ya oyunçu-hakim, nadir hallarda isə futbolçunun sonradan klub ya da federasiya rəsmisi olduğunun şahidi olmuşuq. Amma Çingiz İsmayılov elə şəxslərdən sayılır ki, onun futbol fəaliyyəti çoxşaxəlidir. Sahə oyunçusu, qapıçı, televiziya şərhçisi, klub rəisi, sonra isə federasiya rəsmisi kimi. Ölkə futbolunun flaqmanına xidməti isə Çingiz bəy qapıçı kimi başlayıb, şərhçi kimi davam edib, komandanın rəisi kimi başa vurub.
İsmayılovun futbola gəlişi çoxlarından fərqlənməsə də, qapıçı olmasında qəribəlik sezmək olar. Tofiq Bəhramovun müəllim işlədiyi orta məktəbdə təhsil alan Çingiz bəyin futbolu seçməsində mərhum referinin əməyi olub. Respublikada yaradılan ilk futbol məktəbinə birinci qəbul olunanlar sırasında yer alan oyunçunu ora məhz məktəbdəki müəllimi aparmışdı. Yalnız 21 yaşında qapıçı olmağa qərar verən İsmayılovu bu addımı atmağa vadar edən səbəb olub. Bakıxanov qəsəbəsində həmyaşıdlarından təşkil olunan komandada qapıçı olmaq istəyən yox idi. Belədə hər qoldan sonra oyunçulardan biri çərçivəyə keçirmiş. Bundan bezǝrǝk qapıçılığı üzərinə götürən Çingiz bəy elə həmin il "Neftçi"yə dəvət olunur.
Qapıçının "ağ-qara" formadakı karyerası İrəvanda başlayır. Viktor Novikovun dəvəti ilə komandaya cəlb olunan gənc qapıçı o vaxtki "Spartak"la matçın ikinci hissəsində meydana çıxır. 1960-cı ildə Güclülər dəstəsində də debüt etmək imkanı qazanan "pələng" ləqəbli qapıçı 27 yaşınadək respublikanın bir nömrəli komandasının sıralarında olur. "Pələng" ləqəbini isə o, 1957-ci ildə İranda Tehran yığması ilə keçirilən yoldaşlıq oyunundan sonra alıb. Həmin görüşdə onun gözəl oyununu ertəsi gün İran mətbuatı işıqlandırmış, manşetlərə "Pələng Çingiz” başlıqlı yazılar çıxmışdı. O vaxtdan qapıçımızın ləqəbi "Pələng" qalmışdır.