Kiyevdə “Novruz” Multikultural Sənət Festivalının açılışı olub
Sia Az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Ukraynada müharibə şəraitinə baxmayaraq burada yaşayan azərbaycanlılar öz tarixi ənənəsinə sahib çıxaraq Novruz bayramının təbliğini həyata keçirirlər.
SİA yerli mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı, Kiyev şəhər Dövlət Administrasiyası və Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun (UABD) birgə dəstəyi ilə Kiyevdə “Novruz” Multikultural Sənət Festivalının açılışı baş tutub.
Festivalda Azərbaycanın zəngin mədəni irsi, ənənəvi musiqisi, rəqsləri və milli geyimləri nümayiş etdirilib. Eyni zamanda, müxtəlif xalqların musiqi və rəqs qrupları çıxış edib. Tədbir multikulturalizmin və fərqli mədəniyyətlərin bir-birinə yaxınlaşmasının vacibliyini bir daha vurğulayıb.
Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun sədr müavini Elşad İbrahimov, Ukraynanın Xalq artisti Qurban Abbasov və ukraynalı müğənni Natalya Kudyaşova tədbirdə çıxış edərək, Novruz bayramının tarixi və əhəmiyyəti barədə geniş məlumat veriblər. Çıxışlarda vurğulanıb ki, Novruz təkcə bir bayram deyil, həm də müxtəlif mədəniyyətlərin birləşdiyi bir məkandır. Belə tədbirlər Azərbaycan və Ukrayna xalqlarının həmrəyliyini, dostluğunu bir daha nümayiş etdirərək, xalqlar arasında qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük töhfə verir. Ukraynada Novruz bayramı artıq illərdir ki, geniş şəkildə qeyd edilir və hər il müxtəlif millətlərin nümayəndələrini bir araya gətirərək, onların birgə bayram təntənəsi təşkil olunur. Novruz festivalında Azərbaycanın zəngin mədəniyyəti, adət-ənənələri və xüsusilə tolerantlıq prinsipləri təbliğ olunur. Hər kəsin öz mədəniyyətini sərbəst və hörmətlə nümayiş etdirə bildiyi bu tədbir müxtəlif xalqlar arasında dostluq və qarşılıqlı hörmətin güclənməsinə böyük təsir göstərir.
Sonra iştirakçılar Azərbaycanın milli geyimləri və atributları ilə bəzədilən stendlə tanış olublar.