Körpənin saçını bir yaşına qədər niyə qırxmaq olmaz? Səbəb
Lent az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Körpələr bir yaşına qədər "mələk himayəsi" altında sayılır. Bu dövrdə onların hələ "dünya ilə tam bağlantı qurmadığına" inanılır. Saç isə körpəni mənəvi və fiziki olaraq qoruyan bir vasitə kimi görülür. Ona görə də erkən saç qırxılması bu qorumanı zəiflədə bilər.
Lent.az bu mövzu ilə bağlı maraqlı məlumatları təqdim edir:
Saçın bərəkətlə bağlantısı
Bəzi inanclara görə körpənin saçları onun həyatında uğur və bərəkətin simvoludur. Bu saçların qorunması, uşağın sağlam və şanslı böyüməsinə kömək edər.
Enerji və ruhani bağlantı
Xalq arasında belə bir fikir də var ki, saçlar insanın enerjisini daşıyır. Körpə isə enerji baxımından daha həssasdır. Ona görə saçını erkən kəsmək, onun enerjisini pozar və uşağın "həyat ritmini" poza bilər.
Bir yaş – Uşaqlıqdan ilk keçid
Bir yaş tamam olduqdan sonra uşağın artıq müəyyən mənada "ayağa qalxdığı", yəni dünya ilə əlaqəsinin daha gücləndiyi düşünülür. Bu keçid zamanı saçın kəsilməsi bir növ "ilk mərhələni tamamlamış olmağın" simvolik ifadəsidir. Keçmiş dövrlərdə uşaqların baş dərisi çox həssas olduğu üçün erkən saç qırxılması infeksiya və ya dəri xəstəliklərinə səbəb ola bilərdi. Bu səbəbdən də insanlar bunu etməməyə çalışır, zamanla bu tövsiyə inanca çevrilmiş ola bilər.