KXDR dünya müharibəsi barədə xəbərdarlıq edib
Icma.az, Bizimyol portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Bizimyol.info xəbər verir ki, Şimali Koreya Xarici İşlər Nazirliyindən verilən açıqlamada, ABŞ və Cənubi Koreyanın 10-20 Mart tarixləri arasında bölgədə həyata keçirdiyi Azadlıq Qalxanı təliminin "hərbi təxribat" olduğu iddia edilib.
"Bu vəziyyət sübut edir ki, builki Azadlıq Qalxanı Təlimi ABŞ və onun müttəfiqləri tərəfindən hazırlanmış təxribat xarakterli nüvə müharibəsi məşqi olub", - deyə bəyanatda qeyd edilir.
Bildirilib ki, ABŞ və Cənubi Koreya builki Azadlıq Qalxanı Təliminin əhatə dairəsini genişləndirib: "Düşmənin yeraltı tunel şəbəkəsinin məhv edilməsi və nüvə silahlarının məhv edilməsi ssenarisi çərçivəsində 17-20 mart tarixləri arasında həyata keçirilən xüsusi döyüş hazırlığı buna misal ola bilər", - deyə bildirilir.
Bəyanatda Azadlıq Qalxanı Təliminin hər il getdikcə daha aqressiv bir döyüş məşqinə çevrildiyi iddia edilib: “Düşmən dövlətlərin hegemon güc üstünlüyü vasitəsilə Şimali Koreyaya nəzarət etmək üçün hərbi cəhdləri daha təhlükəli həddə çatıb”, - deyilir.
Bəyanatda iddia edilir ki, ABŞ hərbi təlimlər vasitəsilə təkcə Şimali Koreya üzərində deyil, həm də bütün Asiya-Sakit okean regionu üzərində hərbi üstünlük təşkil etməyə çalışır: “Təsadüfi bir qığılcımın dağıdıcı silahlı münaqişəyə çevrilməsi ehtimalı olan Koreya yarımadasında hərbi təlimlərin davam etdirilməsi regional vəziyyəti idarəolunmaz edir”, - deyə qeyd ediliq.
ABŞ-ın rəhbərlik etdiyi birgə hərbi təlimlərdə, o cümlədən “Azadlıq Qalxanı” təlimlərində NATO üzvü ölkələrin də iştirak etdiyini xatırladaraq: “Bu, Koreya yarımadasında hərbi münaqişənin Şimali Koreya və ABŞ-la məhdudlaşmayacağını, istər-istəməz yeni dünya müharibəsinə gətirib çıxara biləcəyini göstərir”, - deyilir.
Bəyanatda sabitliyi pozan regional təhlükəsizlik mühitinin Şimali Koreyanı müdafiə qabiliyyətini gücləndirməyə məcbur etdiyi vurğulanıb. “Heç kimin dayandıra bilməyəcəyi nəhəng hücum gücünə malik olmaq müharibənin qarşısını almağın və hər cür təhdid və şantajın qarşısını almağın ən etibarlı yoludur. Buna görə də Şimali Koreya bütün kateqoriyalar üzrə müdafiə qabiliyyətini davamlı şəkildə gücləndirəcək”, - deyə qeyd edilib.
ABŞ və Cənubi Koreya hərbçiləri Vaşinqton-Seul alyansının hərbi müdaxilə imkanlarını gücləndirmək məqsədi daşıyan Azadlıq Qalxanı adlı birgə təlim keçirib. Şimali Koreya təlimlərin regional gərginliyi artırdığını və təhlükəsizlik riski yaratdığını iddia edərək, ABŞ və Cənubi Koreyaya sərt reaksiya verib.