Lavrov: ABŞ la yeni görüşə hazırlıq gedir
Icma.az bildirir, Mia.az saytına əsaslanaraq.
"Biz ABŞ-la təmaslarda irəliləyiş əldə edirik. Amerikalı tərəfdaşlarımızın hər iki ölkədən diplomatların işinə mane olan maneələri aradan qaldırmaq istəklərini izləyirik".
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu sözləri Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov prezident Vladimir Putinin Təhlükəsizlik Şurası üzvləri ilə görüşdən sonra jurnalistlərə açıqlamada deyib.
Onun sözlərinə görə, müdafiə naziri Andrey Belousov iclasda Rusiya ilə Ukrayna arasında enerji infrastrukturu obyektlərinə hücumların dayandırılması ilə bağlı əldə olunan razılaşmanın icra prosesi ilə bağlı məlumat verib: "O, iclasda bir daha faktlarla dedi ki, qarşı tərəf bu razılaşmaya əməl etmir, Rusiyanın enerji aktivləri hücumlara məruz qalır. Halbuki, Rusiya ordusu razılaşmaya əməl edir, biz Ukraynada enerji obyektlərinə hücum etməmək barədə Trampla razılaşmaya 100 faiz əməl edirik. Bununla belə, biz Ukraynanın razılaşmanı pozması haqda faktları ABŞ tərəfinə təqdim edirik"
XİN başçısı əlavə edib ki, ABŞ ilə yeni görüşə hazırlıq görülür: "Hazırda yeni görüşə hazırlıq görülür. Bundan əlavə, telefon və videokonfrans vasitəsilə əlaqələr davam etdirilir".