MAKRONUN ƏSAS RƏQİBİ SİYASƏTDƏN UZAQLAŞDIRILDI Məhkəmə qərar çıxardı
Icma.az bildirir, Mia.az saytına əsaslanaraq.
2027-ci ildə Fransada keçiriləcək prezident seçkilərində namizədliyini irəli sürəcəyini elan edən Milli Cəbhə Partiyasının lideri, ifrat sağçı Le Pen Avropa İttifaqının vəsaitlərindən sui-istifadədə təqsirli bilinib.
Mia.az xarici mətbuata istinadla xəbər verir ki, bu barədə Paris Cinayət Məhkəməsi qərar çıxarıb.
Qərara əsasən, Le Pen 5 il müddətinə siyasətdən uzaqlaşdırılıb.
Bununla yanaşı, o, 2 il şərti olmaqla 4 il həbs cəzası və 100 min avro cəriməyə məhkum olunub: "Paris Cinayət Məhkəməsi Fransa prezidenti Emmanuel Makronun əvvəlki seçkilərdə ən böyük rəqibi olan fransız siyasətçi Le Penin bununla da seçki iddiasının üzərindən xətt çəkib".
Xəbərdə deyilir ki, Le Pen hökmün oxunmasını sonadək gözləmədən məhkəmə zalını tərk edib.
Qərar Avropada böyük səs-küy yaradıb.
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban sosial media hesabında yazdığı paylaşımda məhkəmə qərarına etiraz edib.
Le Penin lideri olduğu Milli Cəbhə Partiyası isə bu qərarın Fransa demokratiyasının sonu olduğunu bəyan edib: "Sözsüz ki, qərardan şikayət olunacaq".
İtaliya Baş nazirinin müavini Matteo Salvini də qərara etiraz edənlər arasındadır: "Seçicilərin rəyindən qorxanlar, adətən, məhkəmələrin qərarlarının arxasında gizlənirlər. Onlar Parisdə Marin Le Peni mühakimə edib və onu siyasi həyatdan kənarlaşdırmaq istəyirlər".
Qeyd edək ki, hökm qüvvəyə minəcəyi təqdirdə, Le Pen 2027-ci il prezident seçkilərində iştirak edə bilməyəcək.
Onu da qeyd edək ki, Le Pen Avropa Parlamentinin deputatı olduğu müddətdə qondarma məsləhət xidmətləri üçün Avropa İttifaqı üçün ayrılan vəsaitləri talan etməkdə günahlandılıb. Buna görə onun atasına da cinayət işi açılıb.