Makronun Ukrayna canfəşanlığının səbəbi... ŞƏRH
Bakupost portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
“30 Avropa dövlətinin təmsilçiləri Makronun təşəbbüsü ilə Parisdə sammitə toplaşaraq Ukrayna barədə qərar verdilər. "Arzuedənlər koalisiyası" adlandırılan dövlətlər Ukraynaya yeni qüvvələr göndərilməsini razılaşdıra bildilər. Həm də bu qüvvələr rəsmən sülhyaratma deyil, Rusiyanın qarşısını alan qüvvələr adlandırıldı. Bundan əlavə, Ukrayna ordusunun yenidən qurulması üçün birgə Fransa-Britaniya ekspertlər qrupunun yaradılması da qərara alınıb. Maraqlı odur ki, Ukrayna ətrafında yeni fəallaşma ABŞ-sız baş verir və əsasən, Fransa prezidenti Makronun patronluğu altında gedir”.
Bu fikirləri Bakupost.az -a siyasi şərhçi Aydın Quliyev söyləyib.
O qeyd edib ki, Makron çox əlverişli mühitə düşür:
"Britaniyanın Baş naziri Starmer Ukraynaya kömək məsələsində nəzərəçarpan fəallıq göstərsə də, onun ölkəsi Avropa Birliyindən çıxıb. Avropa Birliyinin ən böyük iqtisadiyyatı sayılan Almaniya çətin hakimiyyət dəyişikliyi dövrünü yaşayır. Kansler Şolts Avropada hakim mövqe tutmaqda Makronun qarşısında ciddi rəqib kimi rolunu itirdi. Almaniyanın yeni kansleri Merzin isə hələ kansler kimi rəsmi fəaliyyətə başlaması elan olunmayıb. Bu şəraitdə Makron avtomatik olaraq Avropanın ən təşəbbüskar siyasi fiquruna çevrilməkdədir. Britaniya ortada yox, Almaniya yox. “Makron Ukraynanın müdafiəsində Avropanın liderinə çevrilmək iddiaları ilə çox da uzaq olmayan hədəflərə yönəlib. Əvvəla, Ukrayna üzrə ABŞ-Rusiya danışıqlarında Avropanın legitim təmsilçisinə çevrilmək istəyir”.
Aydın Quliyevin sözlərinə görə, təbii sərvətlər üzrə ABŞ-Ukrayna sazişi iflas etmək üzrədir. Belə ki, Ukrayna bu sazişi "soyğunçuluq" adlandırıb: “Makron Ukraynanın qiymətli torpaq elementlərinə dair sazişin əsas ortaqlarından biri olmaq iddiasındadır”.