Mədə ağrısını qida zəhərlənməsini sandı, 36 saat sonra öldü
Sherg.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Risk altında ola bilərsinizmi?
Londonlu qadın "sağlam" ərinin qida zəhərlənməsindən qəfil ölümünün şahidi olduqdan sonra travma alıb. 35 yaşlı Andrejs Qlazyrina həzm sisteminin bir hissəsi olan mədəaltı vəzinin şiddətli iltihabı olan qəfil pankreatitdən vəfat edib.
Sherg.az xəbər verir ki, "Pankreatit" adətən həddindən artıq spirt istehlakı və ya öd kisəsində daş əmələ gəlməsi nəticəsində yaranan bir vəziyyət olsa da, bəzən heç bir aşkar səbəb olmadan baş verir. Nadir olsa da, bu vəziyyət ölümcül ola bilir.
Qlazyrinanın ölümcül xəstəliyi yanvar ayında həyat yoldaşı Katerina və beş yaşlı qızı Lizzi ilə Bolqarıstanda tətildə olarkən başlayıb. Ailə Londona qayıtmazdan bir gün əvvəl Qlazyrina qarın ağrısından şikayət etməyə başlayıb. O, həyat yoldaşı ilə birlikdə ağrının bir neçə gün əvvəl keçirdiyi qida zəhərlənməsinin nəticəsi olduğunu düşünüb. Ancaq bir neçə saat ərzində ağrı onun kürəyinə yayılmağa başlayıb və qarnına toxunanda həssas olub.
Katerina aptekə gedib dərmanlar alıb, amma kömək etməyib. Vəziyyətin ciddiliyini dərk edən Qlazyrina bu haqda deyib: “Onun üzü solmağa başladı, ona görə də reysi təxirə saldıq və təcili yardım çağırdıq”.
Qlazyrinada müayinələr aparıldıqdan sonra pankreatit diaqnozu qoyulub. Həmin səhər xəstəxanada sağollaşan Katerinaya əri belə bir təsəlli alıb: “Narahat olma, tezliklə evə gələcəm”.
Lakin elə həmin gün Qlazyrinanın vəziyyəti ciddi şəkildə pisləşib və orqan çatışmazlığı səbəbindən reanimasiyaya yerləşdirilib. Ertəsi gün səhər Katerinaya həyatını alt-üst edən telefon zəngi gəlib və ərinin gecə vaxtı dünyasını dəyişdiyini öyrənib. O, kədərini dilə gətirərək, "Həyatımın ən ağır günü idi. Bilmirəm necə keçdi. Sanki tətilə getmisiniz və birlikdə qurduğunuz həyata bir daha qayıtmayacaqsınız."
NHS-ə görə, pankreatitin simptomlarına qarnınızın mərkəzində qəflətən başlayan və tədricən pisləşən və kürəyinizə yayıla bilən kəskin ağrı daxildir. Katerina həmçinin valideynləri həyat sığortası almağa təşviq etməyə ümid edir.