Məktəbli avtobusu layihəsi: Təhsilin keyfiyyətinə necə təsir edəcək?
Icma.az bildirir, Cebheinfo portalına istinadən.
"Şagirdlərin ünvana rahat çatması üçün "Məktəbli avtobusu" layihəsinin həyata keçirilməsi planlaşdırılır".
Bunu elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Xəzər TV-yə müsahibəsi zamanı deyib.
Emin Əmrullayevin sözlərinə görə, paytaxdakı “Məktəbli avtobusu” layihəsində məntiq tamamilə fərqlidir və layihənin üzərində hazırda işlər gedir, yaxın zamanda bunun təqdimatının olması planlaşdırılır.
Bəs bunun təhsilin keyfiyyətinə necə təsir edəcək? Şagirdlərin dərsə davamiyyəti artacaq?
Mövzu ilə bağlı “Cebheinfo.az”-a açıqlamasında təhsil eksperti Adil Vəliyev bildirib ki, bu addım təhsil sisteminə müsbət təsir göstərəcək.
Onun sözlərinə görə, bu xidmət şagirdlərin təhlükəsiz və rahat şəkildə məktəbə gedib-gəlməsini təmin edəcək:
“Məktəblilər üçün avtobusların təşkili həm valideynlər, həm də şagirdlər üçün sevindirici xəbərdir. Bu, elə hamımız üçün sevindirici bir xəbərdir. Məktəblilər üçün avtobusun təşkil olunması onların dərsə davamiyyətinə də birbaşa təsir edəcək.
Çünki şagirdlərin məktəbə vaxtında və rahat çatması demək olar ki, birbaşa Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkil etdiyi avtobusların artıq üzərinə düşəcək. Bu da şagirdlərin təhlükəsiz və rahat şəkildə məktəbə gedib-gəlməsini təmin edəcək.
Eyni zamanda valideynlər övladlarının dərsə vaxtında çatacağına əmin olaraq, daha rahat şəkildə işə gedə biləcəklər. Bundan əlavə, məktəbli avtobuslarının fəaliyyəti şəhərdə tıxacların azalmasına da töhfə verə bilər.
Bildirim ki, bəzi şagirdlər məktəbə uzaq məsafədən gəlir və valideynlər onları hər gün aparıb-gətirmək üçün ciddi çətinliklərlə üzləşirlər. Bu isə həm valideynlərin, həm də uşaqların yorğunluğuna və nəticədə onların dərs və iş fəaliyyətinə mənfi təsir edir.
Əgər bu xidmət yüksək səviyyədə təşkil olunarsa, həm şagirdlərin dərsə davamiyyəti artar, həm valideynlər vaxtına qənaət edər, həm də şəhər nəqliyyatındakı yük bir qədər azalar”.
Ekspert qeyd edib ki, bu təşəbbüs düzgün icra olunarsa, təhsil sistemi və cəmiyyət üçün çox effektiv və faydalı olacaq:
“Xüsusilə Bakı kəndlərində valideynlər bir yerə toplaşaraq övladlarını məktəbə aparmaq üçün fərdi maşın və ya mikroavtobuslar kirayələyirlər. Dövlət səviyyəsində təşkil olunan avtobus xidməti isə bu prosesi daha effektiv edər.
Bu praktika artıq xarici ölkələrdə və Azərbaycandakı özəl məktəblərdə uğurla tətbiq olunur. Əgər dövlət məktəblərində də bu sistem düzgün şəkildə qurularsa, bu, hər üç tərəf üçün - Elm və Təhsil Nazirliyi, valideynlər və şagirdlər üçün ən praktik həll yolu olacaq.
Üstəlik, məktəbli avtobuslarının təşkili uşaqların təhlükəsizliyinin təmin olunmasına da böyük töhfə verəcək. Valideynlər övladlarını etibarla məktəbə yola sala biləcək”.