Meloni ABŞ ı növbəti istəklilər koalisiyası sammitində iştirak etməyə çağırır
Oxumeni.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının növbəti görüşünə İtaliyanın baş naziri Giorgia Meloni qatılacağına inanır Ukraynanı dəstəkləməyə hazırdır.
Bu barədə ANSA xəbər verir.
"Hazırda vacib olan tam atəşkəsə nail olmaq məqsədi ilə qismən atəşkəs rejimini məktəblər və xəstəxanalar kimi mülki infrastruktura da genişləndirə bilməkdir", - Meloni bildirib.
O, bir daha qeyd edib ki, Qərbin hərbi qüvvələrinin Ukraynaya mümkün yerləşdirilməsində İtaliyanın iştirakı nəzərdə tutulur.
Meloni deyib ki, "Ukraynanın suverenliyini və təhlükəsizliyini təmin edəcək sülhə nail olmaq və münaqişəyə son qoymaq üçün ABŞ-la işləməkdə davam etməyin vacibliyini vurğulayaraq, növbəti koordinasiya görüşündə Amerika nümayəndə heyətinin iştirakını səbirsizliklə gözləyir".
Martın 27-də Parisdə “İstəklilər koalisiyası”nın sammiti baş tutub. Bir sıra ölkələrin liderləri təhlükəsizlik zəmanəti kimi Rusiya ilə müharibə başa çatdıqdan sonra Ukraynaya hərbi kontingentin göndərilməsi imkanını müzakirə ediblər.
Sammit zamanı Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Qərb rəsmilərini belə bir təşəbbüs üçün daha ətraflı plan hazırlamaq üçün Ukraynaya dəvət edib.