Müasir oğlan uşaqlarında süd vəzisi niyə böyüyür?
Medicina saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Müasir oyuncaqların və digər plastik əşyaların tərkibində olan kimyəvi maddələr oğlan uşaqlarında döşlərin anormal böyüməsinin əsas səbəblərindən biri ola bilər.
“Medicina” xəbər verir ki, Türkiyə alimlərinin ilkin araşdırması müəyyən edib.
Bunlar müxtəlif məhsulların geniş çeşidinin istehsalında plastifikator kimi istifadə olunan ftalik turşunun efirləridir.
Son illərdə ftalatların sağlamlıq üçün potensial risklər yaratdığı ön plana çıxır.
Buna cavab olaraq, kimya sənayesi ənənəvi olaraq bu maddələrin tamamilə təhlükəsiz olduğuna cavab verir.
Təəssüf ki, ftalatların zərərini və ya zərərsizliyini sübut etmək üçün hələ də genişmiqyaslı tədqiqat aparılmayıb.
Bu dəfə alimlərin diqqətini ginekomastiya (kişilərdə süd vəzilərinin böyüməsi) diaqnozu qoyulmuş onlarla oğlan çəkib. Statistik olaraq dəqiq olmaq üçün türk tədqiqatçılar anomaliyadan əziyyət çəkməyən oğlanları da araşdırıblar.
Məlum olub ki, ginekomastiyadan əziyyət çəkən oğlanların qanında ftalatlarla əlaqəli maddələrin miqdarı anomaliyasız oğlanlara nisbətən 2,8-25 dəfə çoxdur..
Tədqiqat ftalatlara məruz qalmanın oğlanlarda döşlərin daha böyük olmasına və ya ginekomastiya riskinin artmasına səbəb olduğunu sübut etməmişdir.
Tədqiqatın müəllifi, Ankara Hacettepe Universitetindən alimlərin fikrincə, yeniyetmə oğlanların 65%-ə qədərinin döşləri böyüyə bilər.