İcma.az xəbər verir ki, ABŞ Geoloji Xidməti (USGS) məlumatına görə, cümə günü, martın 28-də Myanmada 7,7 və 6,4 bal gücündə zəlzələlər baş verib. Təkanlar Çin və Tailandda da hiss olunub. Hazırda 140-dan çox insanın həyatını itirdiyi məlumdur, lakin xilasedicilər təbii fəlakətin qurbanlarının sayının yüzlərlə ola biləcəyini bildirirlər.
Myanma hərbi hökuməti bildirib ki, azı 144 nəfər ölüb və 732 nəfər yaralanıb. Gözlənilir ki, qurban və yaralıların sayı artacaq.
Myanmanın ikinci böyük şəhəri olan Mandalaydan bir xilasedici BBC-yə bildirib ki, "ziyan çox böyükdür".
“Ölənlərin sayı da kifayət qədər yüksəkdir. Hazırda BBC-yə deyə biləcəyimiz yalnız budur, çünki xilasetmə işləri hələ davam edir. Dəqiq qurbanların sayı hələ məlum deyil, lakin söhbət yüzlərlə insandan gedir”, - deyə xilasedici qeyd edib.
USGS məlumatına görə, daha güclü olan ilk zəlzələ 10 km dərinlikdə cümə günü günorta saatlarında, yerli vaxtla təxminən 12:50-də Myanmanın mərkəzi hissəsində baş verib. Təxminən 12 dəqiqə sonra ikinci zəlzələ qeydə alınıb.
İcma.az xəbər verir ki, xilasedicilər və yerli hakimiyyət orqanları fəlakətin miqyasını qiymətləndirmək və sağ qalanları xilas etmək üçün səylərini davam etdirir. Təhlükəsizlik tədbirləri artırılıb və əhaliyə ehtiyatlı olmaq tövsiyə edilir.