Niyə sizin iPhone yavaş işləyir? Bu proqramları silin
Icma.az, Azpost portalına istinadən məlumat verir.
Ekspertlər deyirlər ki, üç proqramın silinməsi telefonun sürətini əhəmiyyətli dərəcədə artıra bilər.
AzPost Lent.az-a istinadən bildirir ki, She Finds portalı “iPhone”u nəyin yavaşlatdığını və bunu həll etməyin mümkünlüyünü öyrənmək üçün mütəxəssislərə müraciət edib.
Çox vaxt səbəblər ilk baxışdan göründüyü qədər aydın deyil və hətta tamamilə zərərsiz görünən tətbiqlər cihazın yavaşlamasına səbəb ola bilər. Əlbəttə, batareyanız çox köhnə deyilsə və tez-tez doldurulması və ya digər xətalardan əziyyət çəkməyibsə, problem quraşdırdığınız bir neçə proqramda, eləcə də telefonunuzun parametrlərində ola bilər.
Ekspertlər deyirlər ki, gündəlik həyatınız üçün vacib olmayan üç proqramın silinməsi telefonunuzun sürətini əhəmiyyətli dərəcədə artıra bilər. Budur, cihazınızın yavaş işləməsinə səbəb ola biləcək bəzi proqramlar.
Diqqət etməli olduğunuz ilk şey divar kağızı proqramlarıdır. Onlar çox yaddaş tutan yüksək keyfiyyətli şəkillər və animasiyalar təklif edir və həmçinin yeni şəkillərin arxa planda endirilməsini həyata keçirə bilir. Bu proqramlar daim arxa planda işləsələr və çox yer tutsalar, telefonunuzu ləngidə bilər.
Cihazınızı ləngidə bilən ikinci proqram hava proqramlarıdır. Standart proqramdan daha mürəkkəb versiyaları seçsəniz belə, onlar daim serverlərdən məlumat alır, yüksək keyfiyyətli şəkillərdən istifadə edir və məkanınıza giriş tələb edə bilər ki, bu da sistemdə gərginlik yaradacaq.
Nəhayət, video redaktə proqramları faydalı olsa da, yaddaşı ağır ola bilər və faylları emal etmək və saxlamaq üçün əhəmiyyətli resurslar tələb edir. Ekspertlər cihazınızın yaddaşını həddən artıq yükləməmək və onun effektivliyini qorumaq üçün yalnız bir video redaktə proqramından istifadə etməyi məsləhət görürlər.