Popkorn xəstəliyi Elektron siqaret ağciyərləri necə dəyişir?
Elektron siqaretlər siqaret çəkməyə daha təhlükəsiz alternativ kimi satılmasına baxmayaraq, reallıq odur ki, o, xüsusilə gənc nəsil üçün ciddi və məkrli sağlamlıq təhlükəsi yaradır.
Bu zərərsiz əyləncə deyil, ağciyərlərə, ürəyə, qan damarlarına, dəriyə və hətta beyinə gizli bir hücumdur. AzPost xəbər verir ki, tibb elmləri namizədi, toksikoloq Mixail Kutışov bu barədə danışıb.
“Elektron siqaretlərin tərkibində yalnız ksenobiotiklər var – orqanizm üçün yad maddələr, nəinki onu çirkləndirir, həm də canlı hüceyrələri əvəz edir, təbii prosesləri pozur. Onsuz da çirklənmiş, toksinlərlə doymuş və oksigeni tükənmiş atmosferdə siqaret əlavə sağlamlıq riski faktoruna çevrilir”, – toksikoloq izah edir.
Onun komponentlərindən zəhərlənmənin ilk əlamətləri tənəffüs problemləri və bağırsaq narahatlığıdır. İlkin mərhələlərdə vaperlər qısa müddətli eyforiya yaşaya bilər, lakin sonradan toksinlərə xroniki məruz qalma allergik reaksiyalar, tənəffüs çətinliyi və hətta astma şəklində özünü göstərən bədənin qoruyucu reaksiyalarının inkişafına səbəb olur.
Ağciyərlərin sanki popkorn kimi “partlamağa” başladığı zaman xüsusi narahatlıq doğuran “popkorn xəstəliyi”dir. Bu, vapesin tərkibində olan kimyəvi maddələrin ağciyərlərin alveolalarını əhatə edən və normal qaz mübadiləsini təmin edən səthi aktiv maddəyə təsiri ilə bağlıdır. Dadlandırıcılar, propilen qlikol və qliserin kimi siqaret inqrediyentləri səthi aktiv maddəni qurudur və bədənin müdafiə reaksiyasına səbəb olur. Alveollar bir-birinə yapışır və funksiyasını itirərək birləşdirici toxumaya çevrilir.
Anlamaq lazımdır ki, vapların bir hissəsi olan qliserin parçalandıqda formaldehid, həmçinin akroleinlər – xərçəng və əlilliyin inkişafına səbəb ola biləcək mutagen və kanserogen maddələr əmələ gəlir.
Elektron siqaretlər sadəcə dəbdə olan oyuncaq deyil, həm də insanların sağlamlığı üçün təcili və qətiyyətli tədbirlər tələb edən real təhlükədir.