Prezidentin saat hədiyyə etdiyi, “Dayı” ləqəbli əfsanəvi kəşfiyyatçı VİDEO
Unikal.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Əslən Cəbrayıl rayonu Süleymanlı kəndindən olan əfssanəvi kəşfiyyatçı, şəhid İlyas Nəsirov yad edilib.
"Unikal" xəbər verir ki, İlyas Nəsirov 2002-ci ildə hərbi xidmətə yollanmış, kəşfiyyat bölüyündə xüsusi təlim keçmişdi. O illər ərzində intizamı ilə seçilən İlyas 2007-ci ildə hərbi xidməti başa vursa da, hərb sənətinə ruhən bağlılığını hiss edir və daha da mükəmməl bilgilərə sahib olmaq üçün müdavim təlimlərinə başlayır. Daha sonra N saylı hərbi hissədə kəşfiyyatçı kimi işə başlayır. İşlədiyi müddətdə kiçik çavuş rütbəsinə yiyələnir.
O, Aprel döyüşlərində göstərdiyi şücaətə görə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 19 aprel tarixli 1967-ci nömrəli sərəncamı ilə "İgidliyə görə" medalı ilə təltif olunmuşdu və bu mükafatı ona İlham Əliyev şəxsən özü təqdim etmişdi. Prezident, həmçinin ona saat bağışlamışdı.
Özündən yaşca böyük yoldaşları ona "dayı" deyə müraciət edirdilər.
ikinci Qarabağ müharibəsində də İlyas Cəbrayıldan başlayaraq Xankəndi, Şuşa istiqamətində gedən qızğın döyüşlərdə iştirak edib. O, 21 oktyabr 2020-ci ildə şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycan Bayrağı” ordeni, “Vətən uğrunda”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə”, “Qubadlının azad olunmasına görə” medalları ilə təltif edilib.