“Qarabağ” rəsmən Avropada: 19 cu mükafat
Icma.az, Idman.biz saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Azərbaycanı avrokuboklarda təmsil edəcək komandalardan biri dəqiqləşib.
İdman.biz xəbər verir ki, bu, Misli Premyer Liqasının XXVIII turunda rəsmiləşib.
“Qarabağ” xal sayını 67-yə yüksəltməklə ilk “üçlük”də yerini təmin edib. Mükafatçılar sırasında yeri rəsmiləşən Qurban Qurbanovun yetirmələri bununla da 2025/26 mövsümündə qitə arenasına çıxacaqlarını dəqiqləşdiriblər.
“Qarabağ” tarixinin 19-cu mükafatını təmin edə bilib. Komandanın hesabında 11 qızıl, 4 gümüş və 3 bürünc var. 12-ci çempionluğa doğru gedən Ağdam təmsilçisi 2-ci pillədən də 12 xal öndədir.
“Qarabağ”ın mükafat və avrokuboklara vəsiqəni təmin etməsi reqlamentdəki dəyişiklik sayəsində mümkün olub. Hazırda lider 4-cü pillədən 24 xal qabaqdadır.
Ötən mövsüm və daha öncə şəxsi görüşlər əsas götürülürdü. Həmin qayda ilə “Qarabağ” 4-cü yerdəki “Turan Tovuz” üçün əlçatmaz deyildi. Hətta qərblilər şəxsi oyunlarda üstündür.
Amma cari mövsümdən tətbiq edilən dəyişikliyə görə xallar bərabər olduqda qələbə sayı əsas götürülür. “Qarabağ” 4-cü yerdəki “Turan Tovuz”dan 10 qələbə artıq qazanıb. Bu o deməkdir ki, qərblilər nəzəri cəhətdən də çempionluq şansını itirib, Qurbanovun komandası isə “üçlüy”ü tərk etmək təhlükəsindən qaçıb.
Qeyd edək ki, XXIX tur aprelin 5-7-də keçiriləcək.