Qazaxıstan ruslara kartların verilməsini sərtləşdirir..?
Qazaxıstan qeyri-rezidentlərə bank kartlarının verilməsi üçün tələbləri sərtləşdirmək qərarına gəlib.
SİA-nın məlumatına görə, Qazax Teleqraf Agentliyi (KazTAG) bu barədə müvafiq normativ hüquqi akt layihəsinə (RLA) istinadən xəbər verir.
Bank fəaliyyətini tənzimləyən qanunlara edilən dəyişikliklər yüksək riskli müştərilər, o cümlədən ruslar üçün yeni nəzarət tədbirlərini nəzərdə tutur.
Onlara kartların uzaqdan və ya nümayəndə vasitəsilə verilməsi və ya yenidən buraxılması qadağan ediləcək. Bundan əlavə, müştərilər pasport fotoşəkilindən istifadə edərək biometrikadan istifadə etməklə iki faktorlu identifikasiyadan keçməlidirlər. Həmçinin, kartların emissiyası hər bir istifadəçi üçün bir olmaqla məhdudlaşdırılacaq və kartın buraxıldığı və yenidən buraxıldığı tarixdən etibarən ilk üç ay ərzində onların əməliyyatları intensiv şəkildə yoxlanılacaq.
…Normativ hüquqi aktın layihəsi maliyyə bazarında qanunsuz hərəkətlərin və damcıların (narkotik vasitələrin qanunsuz dövriyyəsi, maliyyə piramidalarının təşkili, onlayn/internet kazinoları) qarşısının alınması/azaldılması üçün əlavə nəzarət tədbirlərinin tətbiqinə yönəlib, - sənəd müəllifləri belə tədbirləri izah edirlər.
Emissiya standartlarının sərtləşdirilməsi ilə yanaşı, banklardan damcı sxemlərinə daha yaxından nəzarət etmək tələb olunacaq, uyğunluğa nəzarət və fırıldaqçılara qarşı mübarizəyə cavabdeh olan şəxslərin məsuliyyəti artırılacaq. Bu, valyutanın nağdlaşdırılması və çıxarılması üzrə əməliyyatların müəyyən edilməsi və bloklanması, habelə ödəniş kartlarının nəzarətsiz buraxılmasının qarşısının alınması üçün lazımdır, sənəddə izah edilir.
Qazaxıstan Milli Bankının rəhbəri Timur Suleimenov əvvəllər qeyd etmişdi ki, Qazaxıstandakı kommersiya bankları müştərilərinin Rusiya ilə əməkdaşlıq edə biləcəyindən qorxur və həddindən artıq ehtiyatlıdır.
Beləliklə, kredit təşkilatları müştərilərindən “kredit xətlərinin bağlanması təhlükəsi ilə Rusiyaya hazır məhsul ixrac etməkdən imtina haqqında zəmanət məktubları” tələb etməyə başladılar. Rusiyalı tərəfdaşlarla işgüzar əlaqələr quranlara banklar tərəfindən kredit və ödənişlərdən imtina edilir.