Qəhvəsiz günə başlamayanlara ciddi xəbərdarlıq
Milli.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Həddindən artıq qəhvə istehlakı ürək-damar xəstəliklərinin və qan damarlarında lövhələrin əmələ gəlməsi riskini artırır.
Milli.Az xəbər verir ki, bunu Rosbiotex Universitetinin subtropik və qida ləzzətləri texnologiyası sahəsində ekspert İrina Sulyayeva bildirib. Mütəxəssis Lenta.ru ilə söhbətində rusların çox sevdiyi içkinin təhlükələri barədə xəbərdarlıq edib.
"Qəhvə dənələrinin tərkibində diterpenlər adlanan üzvi birləşmələr var ki, bu da qanda xolesterinin, xüsusən də aşağı sıxlıqlı lipoproteinlərin (LDL) səviyyəsinin artmasına səbəb ola bilər", - Sulyayeva bildirib.
Mütəxəssisin sözlərinə görə, içkinin tərkibindəki diterpenlərin miqdarı bir sıra amillərdən, o cümlədən hazırlanma üsulundan asılıdır.
Sulyaevanın sözlərinə görə, diterpenlər kağız filtrlərdən istifadə etməklə ən effektiv şəkildə çıxarılır. O izah edib ki, kağız bu maddələrin 95 faizini saxlayır. Mütəxəssis qeyd edib ki, bir stəkan süzülmüş qəhvə bir fincan süzülməmiş qəhvədən 30 dəfə az diterpen ehtiva edir.
Eyni zamanda ekspert bu birləşmələrin təkcə zərərli deyil, həm də faydalı xüsusiyyətlərinin olduğunu bildirib: "Bunların arasında iltihab əleyhinə təsir, kolorektal xərçəng riskini minimuma endirən öd turşusu ifrazının azalması, insulin istehsalının artması, hüceyrələr tərəfindən qlükoza "tutulmasının" yaxşılaşdırılması, diabet və metabolik pozğunluqlarla əlaqəli digər xəstəliklər riskinin azaldılması, qaraciyərin fəaliyyətinin stimullaşdırılması və orqanizmin zəhərli maddələrdən təmizlənməsi daxildir". (Publika.az)