Qəzaya uğrayan təyyarənin pilotları son anda bunu bacarıb Şahidlər danışdı
Demokrat.az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
"Azərbaycan Hava Yolları" aviaşirkətinə məxsus J2-8243 nömrəli Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən "Embraer 190" təyyarəsinin Aktau şəhəri yaxınlığında qəzaya uğraması ilə bağlı yeni detallar məlum olub.
Demokrat.az xəbər verir ki, qəza zamanı pilotlar təyyarəni yaşayış məntəqəsinə çırpılmaqdan son anda xilas edib.
Bu barədə "ORDA" teleqram kanalına hadisə şahidləri bildirib. Məlumatda qeyd olunur ki, təyyarə yaşayış evlərinə düşə bilərdi. Lakin ekipaj üzvləri təyyarəni vaxtında başqa istiqamətə yönəldə biliblər. Nəticədə qəza Aktau hava limanının yaxınlığında, Sain kəndi ərazisində baş verib.
Eyni zamanda təyyarənin yerə çırpılarkən iki yerə bölünməsi və sərnişinlərin sağ qalması da pilotların bacarığı kimi qiymətləndirilib.
Qeyd edək ki, təyyarənin göyərtəsində 62 sərnişin, 5 ekipaj üzvü olmaqla, ümumilikdə 67 nəfər olub. İlkin məlumata əsasən, 32 nəfərin sağ qaldığı müəyyən edilib. Aralarında vəziyyəti ağır olanlar var.
Qazaxıstan FHN-nin məlumatına görə, qəza yerində yanğın baş verib. Alovun söndürülməsinə 52 fövqəladə xidmət əməkdaşı cəlb edilib və yanğın tamamilə söndürülüb.