Qəzzada onların cəsədləri kütləvi məzarlıqdan çıxarıldı FOTO
GlobalInfo saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Qəzza zolağının cənubunda səkkiz Qızıl Aypara tibb işçisinin və digər fələstinli xilasedicilərin cəsədləri kütləvi məzarlıqdan çıxarılıb. Onlar bir həftədən çoxdur itkin düşmüşdülər.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə BMT məlumat yayıb.
“Cəsədlər dayaz bir məzara atılıb – bu, insan ləyaqətinin kobud şəkildə pozulmasıdır”, – BMT-nin Fələstinli Qaçqınlara Yardım Agentliyinin (UNRWA) rəhbəri Filip Lazzarini “X” sosial şəbəkə hesabında bildirib.
Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsi bazar günü gecə verdiyi açıqlamada tibb işçilərinin öldürülməsindən “dəhşətə gəldiyini” bildirib.
“Onların cəsədləri bu gün müəyyən edildi və şərəfli şəkildə dəfn olunmaq üçün çıxarıldı. Bu işçilər və könüllülər başqalarına kömək etmək üçün öz həyatlarını riskə atırdılar”, – açıqlamada deyilir.
İsrail ordusu verdiyi açıqlamada 23 martda tibb və yanğınsöndürmə avtomobillərinin xəbərdarlıq işıqları və fövqəladə siqnalları olmadan bir mövqeyə yaxınlaşdığını və əsgərlərin bu nəqliyyat vasitələrinə atəş açdığını bildirib. İsrail iddia edib ki, hücum nəticəsində HƏMAS və İslami Cihad döyüşçüləri öldürülüb.
“İsrail Müdafiə Qüvvələri Qəzza zolağında tibb obyektləri və təcili yardım maşınları da daxil olmaqla mülki infrastrukturdan terror məqsədləri üçün təkrar istifadəni qınayır”, – ordunun bəyanatında deyilir.
Xatırladaq ki, daha əvvəl HƏMAS İsraili tibb işçilərini və xilasediciləri öldürməklə ittiham etmişdi.