Qışda səyahət etmək istəyənlərin diqqətinə: Bayram tətilindən sonra...
Icma.az, Demokrat.az saytına istinadən bildirir.
Dekabrın 30-dan Azərbaycanda bir həftəlik bayram tətili başlayır. Tətili evində keçirməyərək Yeni ili səyahətdə qarşılayan insanlar az deyil. Maraqlıdır, çoxluq bu ilki Yeni il tətilini haralarda keçirməyə üstünlük verib? Ölkə xaricinə gedən çoxdur, ya bölgələrə?
Turizm sahəsi üzrə ekspert Əziz Şiriyev bu barədə Demokrat.az-a açıqlama verib. Onun sözlərinə görə bayramda insanlar imkan daxilində ölkədaxili və ölkəxarici səfərlərə gedirlər:
“Ölkədaxili bütün istiqamətlər üzrə 1-2 günlük turlara demək olar ki, yerlər dolub. Qəbələ və Qusarda otellərdə də yer yoxdur. Xaricə gedənlər də az deyil. Qışda isti ölkələrə daha çox gedirlər. Finlandiyada qış turizmi ilə məşhurlaşan Laplandiyada qiymətlər çox baha olduğu üçün hər adam gedə bilər, bura daha çox varlı insanların məkanıdır. İsti ölkələrə səhayət isə münasib qiymətə başa gəlir. Nisbətən münasib bayram tətili üçün Gürcüstan, Türkiyə, Dubay, Maldiv adaları, Misir yaxşı seçimdir, çoxluq bu ölkələrə üz tutur. Yeni il ərəfəsində qala gecəsi də daxil olmaqla tur paketlər satılmaqdadır. Amma mən tövsiyə edərdim ki, kimin ki Yeni ildən sonra da məzuniyyəti olacaqsa, səyahətə o zaman getsin. Çünki bayramdan sonra tur paketlərinin qiymətində enmələr müşahidə edəcəyik”.